A magyar közigazgatás drágán és nem elég hatékonyan működik, ám uniós összehasonlításban mégis alacsonyak a bérek – ugyanerre a diagnózisra jutott külön-külön a kormány (a Pénzügyminisztérium és az Innovációs és Technológiai Minisztérium), valamint a Magyar Nemzeti Bank (MNB) is a héten publikált versenyképességi csomagjában. A megoldási javaslat is hasonló:
folytatni kell a már megkezdett leépítéseket, az így felszabaduló pénzeket teljesítményalapú bérezésre fordítva a közigazgatásban, továbbá teljessé kell tenni a közigazgatás digitalizálását.
A kormány tavaly októberben jelentette be, hogy a minisztériumokban és háttérintézményeikben 6810 álláshelyet szüntettek meg, ez tette lehetővé az egyes szaktárcáknál idén januártól a bérek átlagosan 30 százalékos emelését. Az új életpályamodellek bevezetésével a kormányhivatalokban 2016 óta több ütemben 30, az adóhivatalban 50 százalékos átlagos béremelésre került sor. Az MNB szerint ezen béremelésektől hatékonyságjavulás remélhető.
Mind a jegybank, mind pedig a kormány a mostani létszámgazdálkodással szemben a bértömeg-gazdálkodás irányába mozdítaná el a minisztériumokat, költségvetési intézményeket. Létszámgazdálkodás esetén ugyanis az intézmények vezetői a minél nagyobb létszám fenntartásában érdekeltek, függetlenül az ott végzett munka hatékonyságától. Ezzel szemben bértömeg-gazdálkodás során a vezetők szabadabban dönthetnek, így végső soron a kifizetett bérek és az egyéni, intézményi teljesítmények között szorosabb kapcsolat jöhet létre – érvelnek a jegybanki szakértők.
Már megkezdődött a közalkalmazotti bérek elszakítása a bértáblarendszertől, a cél a teljesítményt előtérbe helyező bérezési struktúra kialakítása és a létszámcsökkentés folytatása – írja a kormány anyaga is.
Nemcsak az egyének, hanem az intézmények, részlegek teljesítményét is folyamatosan monitoroznák, így biztosítva a visszacsatolást, illetve a teljesítményalapú bérezést. A létszámcsökkentéssel felszabaduló bértömeget visszaforgatnák béremelésre, de cél a munkavállalók 29 százalékát foglalkoztató közszféra karcsúsítása. A munkafolyamatok újratervezésével kapcsolatos munkák a tervek szerint egészen 2021 végéig folynának – vagyis 2022-re alakulna ki a szűkebbre szabott közigazgatási struktúra – olvasható a pénzügyi tárca célkitűzései között.
A hatékonyság javításának másik eszköze a közigazgatás digitalizációja;
az eddigi szigetszerű platformokat egyetlen nagy közigazgatási informatikai egységgé fejlesztenék, ami lehetővé tenné, hogy 2020-tól a közigazgatási eljárások 80, 2022-tól pedig 95 százalékát digitálisan intézzék a cégek és az állampolgárok.
A teljes cikket a Világgazdaság pénteki számában olvashatja
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.