Erős a konszenzus a magyar közgazdászok között, hogy az idei növekedés alacsonyabb lesz a tavalyinál – mondta Patai Mihály, a Magyar Nemzeti Bank alelnöke. A világgazdaság lassulásának két oka van:
Az USA egyik leghosszabb bővülési időszakát éli, azonban hamarosan a jelenleginél mérsékeltebb lehet a GDP emelkedése. A magyar gazdaság még másfél évig biztosan nő anélkül is, hogy hozzányúlunk. A fizetési mérleg kezelhető, a fiskális mutatók rendben vannak – ez adja a gazdaság alapját. A kommunizmusban öt évente szaladt el a deficit, az elmúlt kilenc évben ilyen nem történt.
Az államháztartás konszolidációjának eredménye, hogy az állampapírok hozama csökkent, és a monetáris politika is, amely laza monetáris politikát volt képes tartani huzamosabb ideig. Az alacsony kamat mellett is aránylag stabil maradt a magyar fizetőeszköz, a BUBOR-t pedig az alapkamat szintje alatt tartotta a jegybank. Ez különösen úgy nagy teljesítmény, hogy
a forintot a nemzetközi pénzvilág egzotikus devizának tartja,
ami tavaly kisebb megingást okozott, azonban nem sokkal később visszatért a korábbi trendre. Nekünk a legfontosabb az, hogy az Európai Központi Bank alacsonyan tartotta a kamatokat.
Az olcsó pénz politikája mellett lényeges trend, hogy az öt nagy jegybank megötszörözte a mérlegét a mennyiségi lazítási programjaikkal. Pénzbőséget teremtettek, a pénzt pedig a gazdaságba pumpálták. A világban gyakorlatilag nincs inflációs nyomás, a magyar infláció pedig 100 százalékban korrelál az olaj világpiaci árával. Az elfogyasztható javak mennyisége 3-5 százalékkal alacsonyabb, mint a megtermelt mennyiség. A GNI mindig alacsonyabb lesz, mint a GDP.
A magyar bankrendszer tulajdonosi rendszere radikálisan megváltozott az elmúlt tíz évben, jelentősen megnőtt a magyar tulajdonosi arány, ami szembe megy a régiós trendekkel.
A mérlegfőösszegek jellemzően csökkentek a válság után, azonban mostanra a bankok jellemzően nyereségesek.
Székely Sándor, független képviselő kérdésére Patai Mihály elmondta:
a devizahitelesek ügyét lezártnak tekintem, a magyar bankszektor 3000 milliárd forintos veszteséget szenvedett el. Az eurozóna nyitott kérdés, Magyarország hónapokon belül beléphetne az ERM II. rendszerbe, azonban a csatlakozás nemzeti stratégiai kérdés.
Szatmáry Kristóf, a Fidesz képviselőjének kérdésére hozzátette: biztos, hogy a következő három évben fenntartható a növekedés, ami azért tarthat tovább, int az amerikai lendület, mert a belső fogyasztás átvette a gazdaság motorjának szerepét. A belső fogyasztás 20 százalék körüli tényező lehet egy átlagos gazdaságban, ez most 40 százalék körüli. A válságba most kedvező feltételekkel megyünk bele, mert mindhárom tényezőben jól áll Magyarország.
Gerhard Ferenc helyett Patai Mihályt javasolta jegybanki alelnöknek, a gazdasági bizottság 10 igen és 2 nem szavazattal elfogadta az alelnök jelölését.
Országgyűlés gazdasági bizottsága 10 igen, 1 nem és 1 tartózkodó szavazattal támogatta Patai Mihály kinevezését a Magyar Nemzeti Bank alelnökévé.
Bizottsági meghallgatásakor Patai Mihály úgy nyilatkozott, hogy az alapkamat jelenlegi, 0,9 százalékos szintje tartható lesz a következő időszakban is. Magyarországon a gazdasági növekedés is fenntartható marad a következő 2-3 évben, annak ellenére, hogy mind az Európai Unióban, mind a világgazdaságban lassul a növekedés üteme.
Patai Mihály a Magyar Bankszövetség elnöke, az UniCredit Bank Hungary Zrt. elnök-vezérigazgatója.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.