BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Monetáris fordulatra készül az MNB

Az elemzők megegyeznek abban, hogy a deviza-kamatcsereügyleteket áprilisban kezdi leépíteni a Magyar Nemzeti Bank, azonban a kamatfolyosó emeléséről megoszlanak a vélemények.

Az egynapos betéti rátát mínusz 0,1 százalékra emelheti a monetáris tanács holnapi kamatdöntő ülésén, azonban a kamatfolyosó teteje és az alapkamat is maradhat – derült ki a Világgazdaság elemzői konszenzusából. A deviza-kamatcsereügyletekről (FX-swap) is dönthet a Magyar Nemzeti Bank (MNB), azonban az állomány csak áprilisban csökkenhet.

A három hónapos budapesti bankközi kamatláb (Bubor) a jelenlegi 0,14 százalékról 0,2 százalékra emelkedhet március végére – ami nem jelentős változás –, az év végére pedig 0,7 százalékig futhatfel.

Fotó: Kallus György

Az FX-swapokkal kapcsolatos terveit részletesen ismertetheti a jegybank a héten – mondta lapunknak Nyeste Orsolya, az Erste Bank makrogazdasági elemzője.

Czelleng Ádám, a GKI Gazdaságkutató elemzője arra számít, hogy a lejáró devizaswap-állományt áprilisban nem teljes mértékben újítja meg a jegybank.

Török Zoltán, a Raiffeisen Bank vezető elemzője ehhez azt fűzte hozzá, hogy a 2019 első három hónapjában 400-600 milliárd forintos kiszorítandó likviditás nagysága a második negyedévben 200-400 milliárd körülire mérséklődhet. Suppan Gergely, a Takarékbank vezető elemzője szerint az április–júniusi időszakban 1750 milliárd forintra csökkenhet az FX-swap-állomány.

Németh Dávid, a K&H Bank vezető elemzője a fentiek mellett elképzelhetőnek tart egy másik forgatókönyvet is:

eszerint az MNB nem lép olyat, ami érinti a likviditást és az FX-swapok állományát, ezt a globálisan meghatározó jegybankok laza monetáris politika irányába mutató nyilatkozatai indokolhatják.

A teljes cikk a hétfői Világgazdaságban olvasható

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.