Az elmúlt három évben átlagosan öt százalékkal bővült a hitelállomány a régióban – mondta Csomor Csaba. Az egy főre jutó GDP és az egy főre jutó banki eszköz között szoros összefüggés mutatható ki, ebből a szempontból három klaszterre oszthatóak az országok.
A jövedelmezőség javult, a jegybank azonban még mindig a hazai bankok magas költségeire figyelmeztet,
ami régiós szinten is kiemelkedő, ugyanakkor a nyereségességük (ROE) jó a magyar hitelintézeteknek.
Kevés olyan bank van Európában, amely képes volt annyi felvásárlást végrehajtani, mint az OTP, a régió legaktívabb felvásárlója volt a magyar hitelintézet hat tranzakciót hajtottak végre 2015 és 2018 között
– hangsúlyozta Bíró Balázs. A lengyel állam négy bankot vett. Az eladói oldalon a Raiffeisen Bank és a Societe Generale volt a legaktívabb, négy-négy tranzakcióval. A régióban a legtöbb tranzakció Lengyelországban volt, de szorosan mögötte áll Magyarország, mindkét országban az állam jelentős szereplőként lépett fel ebből a szempontból. Csomor Csaba elmondta: fontos lesz a jövedelmezőség a következő években.
A nagy bankok létrejöttének van értelme, mivel Magyarország aránylag kis piac – fejtette ki Bíró Balázs. A Takarékbank, az MKB és a Budapest Bank ráadásul más fő profillal rendelkezik, így az összeolvadás kedvező lehet. A spanyol piacon jelenleg nyolc univerzális bank van, de az ottani szakértők szerint öt lenne célszerű. Ez a jelenség előbb-utóbb Magyarországon is megjelenhet.
Egyértelműen túl vagyunk a nem teljesítő hitelek rátjának csúcsán.
A nem teljesítő piacok mozgatórugója elsősorban a jelentős, 710 milliárd eurós állomány volt, ami a 3,4 százalékos rátát jelent.
Ennek legnagyobb része Olaszországban, Franciaországban, Spanyolországban és Görögországban van, ebben a négy országban van a teljes európai NPL-állomány több, mint fele. A nem teljesítő hitelek kezelésére sok országban jól működő követeléskezelői hálózat jött létre, illetve jelentős leírások is történtek. A gyorsan bővülő hitelkiáramlás és a várható kamatemelések miatt nem kizárt, hogy ismét növekedne az NPL-ráta.
Magyarország a második legnagyobb portfólió-értékesítési piac volt az elmúlt három évben, mintegy 4,8 milliárd eurós hitelállományt adtak el a bankok.
A 2015-ös, tíz százalék feletti NPL-arány tavaly hat százalék alá zsugorodott, ami a lakásárak emelkedésének és a befektetői érdeklődés megjelenésének köszönhetők. A legnagyobb értékesítők az Ageon, a CIB, az MKB, az UniCredit és a Raiffeisen voltak. Európai szinten az osztrák, a görög és az olasz bankok voltak a legnagyobb értékesítők.
A biztosítási piac egyértelmű hajtóereje a nem-élet ágazat – mondta Mérth Balázs, a Deloitte partnere.
Az egy szerződésre jutó kötelező biztosítási bevétel még mindig negyede Magyarországon a nyugat-európaihoz képest, ehhez hozzá tartozik, hogy nálunk az egészségügyi kiadásokat nem fedezi a kgfb.
Az életbiztosítás alapvetően egy drága megtakarítási lehetőség volt, azonban az emberek rájöttek, hogy a mögöttes alapokat a magas díjak nélkül is meg lehet vásárolni. Jelenleg nehéz organikusan növekedni, ehhez edukálni kellene az embereket. A tradicionális brókerhálózatokon nem lehet bővülést elérni. A magyar piac erősen versengő régiós összehasonlításban. A Vienna Insurance Group volt a legaktívabb vevői oldalon nyolc tranzakcióval, eladói oldalon az AIG (hat tranzakció) volt kiemelkedő a régióban.
A magyar biztosítási piac hét százalékkal bővült az elmúlt három évben, az életág bevétele csak minimálisan változott, főleg a nem-élet biztosítások növekedtek. Ezt a folyamatot alapvetően az általános gazdasági növekedés hozta, organikus bővülés gyakorlatilag nincs.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.