A Reuters hírügynökség értesülése szerint a lengyel Pern olajvezeték üzemeltető vállalat szerdán értesítette az orosz Transznyefty vezeték üzemeltető vállalatot az olaj átvételének a szüneteltetéséről. A Belta belorusz hírügynökség jelentése szerint a szállítások szerda este nyolc órakor álltak le.
Az olajszállítások leállítása a lengyel PKN Orlen és Grupa Lotos olajfinomítók, valamint a Total, a Shell, az Eni és a Rosznyefty németországi finomítóinak a termelését érintheti.
A Barátság kőolajvezeték szállítási kapacitása napi egymillió hordó, a globális olajfelhasználás egy százaléka. Északi ága Lengyelországot és Németországot, déli ága pedig a Cseh Köztársaságot, Szlovákiát és Magyarországot látja el olajjal. A belorusz hírügynökség jelentése szerint a déli ágon zavartalanul folynak a szállítások.
Nyugati olajkereskedők véleménye szerint a szállítások leállítása miatt az orosz olaj európai vásárlói kötbérigénnyel léphetnek fel az orosz szállítókkal szemben, azok pedig az orosz Transznyefty vezetéküzemeltető monopóliummal szemben.
A cseh olajvezeték üzemeltető vállalat, a Merol viszont közölte, hogy zavartalanul folynak a szállítások, az „alacsonyabb minőségű„ tétel még nem érte el az országot. A cég szóvivője hozzátette: a további lépések az Unipetrol olajfinomító társaság illetékességébe tartoznak. Az Unipetrol a lengyel PKN Orlen leányvállalata. Az Unipetrol szóvivője szerint a cég még a minőségi vizsgálat eredményére vár.
A szállítások leállítását okozó probléma a múlt héten merült fel, amikor az egyik orosz olajtermelő a kutak termelési hozamának növelésére használt vegyi anyagot juttatott a vezetékbe.
A vegyi anyagot a szállítás előtt el kell távolítani az olajból, mivel tönkreteheti az olajfinomítók berendezéseit.
A nagy európai olajipari vállalatok kereskedőit idézve a Reuters hírügynökség szerint az olajszállításokban az említett vegyszer 150-330 ppm-es koncentrációját mérték az átlagos 1-3 és a maximálisan megengedett 10 helyett.
Az orosz energiaügyi minisztérium közölte: a Transznyefty dolgozik a probléma megoldásán, határidőt azonban nem adtak meg. Egy orosz olajipari szakértő tájékoztatása szerint a helyzetet a hét végéig rendezni lehet.
Az oroszországi olajszállítások szennyeződése ritkán fordul elő, hasonló esetre legutóbb tíz évvel ezelőtt került sor, de a mostaninál kisebb koncentrációban.
Az orosz olajszállítások leállítása miatt a Brent olajár az idén első alkalommal emelkedett hordónként 75 dollár fölé. Európai idő szerint délelőtt tizenegy órakor a Brent ára 75,33 dolláron állt 1,02 százalék emelkedéssel. A nap folyamán elért legmagasabb ár 75,42 dollár volt. Az amerikai WTI olajtípus ára 0,44 százalékkal 66,18 dollárra emelkedett.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.