Az adatokat a KSH a túlzotthiány-eljárásról (Excessive Deficit Procedure – EDP) szóló jogszabály alapján jelentette az EU statisztikai hivatalának, az Eurostatnak. A kormányzati szektor hiánya 934 milliárd forint, a GDP 2,2 százaléka volt. A kormányzati szektor adóssága – az MNB adatai alapján – 2018 végén 29 807 milliárd forint, a GDP 70,8 százaléka volt. Míg a GDP arányos deficit gyakorlatilag változatlan marad, a GDP arányos államadósság – köszönhetően a gazdaság magas növekedési ütemének – jelentősen mérséklődött, a 2017-es 73,4 százalékról.
Az euró bevezetéshez szükséges követelmények szerint az államháztartási hiány mérték minden körülmények kötött a GDP három százaléka alatt kell tartani – ezt most bőven teljesíti a magyar kormány, bár a GDP 2,2 százalékos hiánya a konjunktúra csúcsán az EU-ban a magasabbak között van, vagyis a magyar költségvetési politika továbbra is prociklikus, ami a növekedés lassulásával üthet vissza.
Az államadósság esetében maastrichti hiánycél a GDP 60 százalékánál kisebb tartozás, vagy legalább csökkenő adósságpálya.
A jelenlegi ütemet tartva a magyar adósság mértéke 2026 környékén érheti el az euróbevezetés követelményének számító 60 százalékos limitet.
A KSH jelentése szerint tavaly az előző évhez képest:
A kormányzati szektor bevétele 18 617 milliárd forint, kiadása 19 551 milliárd forint volt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.