Az erős kereslettel még mindig nem tud lépést tartani a kínálat a (budapesti) lakáspiacon, a fővárosban erősen megemelkedett a túlértékeltség kockázata, ám egy esetleges pénzügyi sokk esetén sem rengetné meg a hazai bankrendszert – a Magyar Nemzeti Bank (MNB) most publikált Pénzügyi Stabilitási Jelentése szerint.
A nemzetközi pénzügyi környezet érdemben változott az elmúlt hónapokban, de a bizonytalanságok – brexit, kereskedelmi háború, olasz államadósság mértéke – nem mérséklődtek, a gazdasági növekedés lassul, különösen Európában romlottak a kilátások – ami kivárásra készteti a jegybankokat. Az EKB monetáris politikájának normalizációja is egyre távolabbra tolódik, a FED is egyre óvatosabb üzeneteket fogalmaz meg – mondta Nagy Tamás, az MNB főosztályvezetője.
A nemzetközi környezet ugyan romlott, de az MNB szerint a hazai gazdaság és bankrendszer sokkal felkészültebben várhatja a külső makrogazdasági sokkot, mint a válság előtt bármikor:
Stressztesztek azt mutatják, hogy a magyar bankrendszer jelentős tőkepufferrel és likviditási tartalékkal rendelkezik.
Az ingatlanpiacon a dinamikus áremelkedés következtében megnőtt a kockázata a túlértékeltségnek, az MNB szerint a fővárosban 15 százalékkal magasabbak az árak, mint azt a makrogazdasági fejlettség indokolná – vidéken ilyen kockázatok nem láthatóak. A fővárosban a lakásvásárlók fele már hitelből vásárol, ám a hitelek nagy része nem azon lakásokhoz kapcsolódnak, amelyek ára az elmúlt években gyorsan emelkedtek. Az MNB becslése szerint így az új hitelek 20-25 százalékát érintené egy pénzpiaci, ingatlanpiaci sokk – ám a válság előtti szintekhez képest ezek a kockázatok elenyészőek, ugyanis a bankok tőkehelyzete stabil, ezt a kockázatot tudják finanszírozni – az MNB szerint.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.