Nem egyformán hat az afrikai sertéspestis (ASP) kínai pusztítása miatti világpiaci hiányhelyzet és a disznó átvételi árának drasztikus emelkedése a sertéshús-termékpálya egyes szereplőire – mondta a Világgazdaságnak Éder Tamás, a Magyar Húsiparosok Szövetségének (Hússzövetség) elnöke.
A sertéstartók számára az élőállat-árak emelkedése mérettől és tartástechnológiától függetlenül kedvező, hiszen a munkaerőköltségek növekedésén túl – ami viszont az egész termékpályán megfigyelhető – nem kell érdemi önköltség-növekedéssel számolniuk.
A takarmány árának növekedésére sem kell számítaniuk, sőt, a kínai sertésállomány megfogyatkozása a takarmányfelhasználás csökkenésén keresztül árleszorító hatású lehet. Ebből adódóan rövid távon a sertéshizlalással foglalkozó magyar gazdák – miután az ASP nem érinti őket közvetlenül – nem járhatnak rosszul.
Ezzel szemben – mondta Éder Tamás – a húsiparon erős a gazdasági nyomás. A januári árakhoz képest 40-50 százalékkal emelkedett az élő sertés felvásárlási ára, ami – kiegészülve a munkaerő, az energia, a csomagolóanyagok költségeinek emelkedésével és a forintgyengülésből adódó hatásokkal – jelentősen megemelte az önköltséget.
Ennek negatívumaival első körben a vágással foglalkozó cégek szembesülnek. Rájuk is igaz, hogy ennek a példátlan költségnövekedésnek a jelentős részét eddig nem tudták elismertetni a vevőikkel. Az áremelkedés hatása a következő körben a készítménygyártóknál jelenik meg, illetve a cégek egymás közti kereskedelmében már részben meg is jelent.
A teljes cikk a hétfői Világgazdaságban olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.