Az adócsökkentés költségvetése lesz a jövő évi büdzsé – jelentette ki Izer Norbert, a Pénzügyminisztérium (PM) adóügyekért felelős államtitkára pénteken. A politikus felidézte, 2010 óta a magyar adópolitikai intézkedések hatására folyamatosan mérséklődik az adóelvonás mértéke.
Magyarország az Európai Unióban a legnagyobb adócsökkentő, a GDP-arányos adóterhelés mértéke a 2016. évi 39,3 százalékról 2017-ben 38,4 százalékra mérséklődött.
Az államtitkár részletezte, hogy a szociális hozzájárulási adó mértéke 2 százalékponttal 19,5 százalékról 17,5 százalékra mérséklődik már az idén július 1-jétől.
A kisvállalati adó (kiva) 1 százalékponttal, 13 százalékról 12 százalékra mérséklődik jövőre, ez az adócsökkentés 5 milliárd forintot hagy a vállalkozásoknál.
A kedvező kisvállalati lehetőséget egyre többen választják, 2016-ban 6500, az idén 40 000 vállalat fizet adót a kiva rendszerben – emelte ki az államtitkár.
Izer Norbert elmondta, jövőre eltörlik az egyszerűsített vállalkozási adót (eva), a mintegy 18 ezer érintett vállalkozást a szeptemberben induló kampányban tájékoztatják a részletekről, és ajánlanak számukra választási lehetőséget.
Az adózással kapcsolatos adminisztrációs terhet mérsékli majd, hogy a munkabért terhelő nyugdíjjárulék, a természetbeni egészségbiztosítási járulék, a pénzbeli egészségbiztosítási járulék és a munkaerőpiaci járulék adófajtákat összeolvasztják, így a négy helyett egy lesz, ez az intézkedés megkönnyíti a bérszámfejtést – tette hozzá az államtitkár.
Jövőre eltörlik a decemberi adófeltöltési kötelezettséget, amely mintegy 150-170 milliárd forintot jelentene a cégeknek,
ezzel az összeggel a májusi adófizetésig tudnak még gazdálkodni – ismertette az államtitkár.
Izer Norbert kitér arra is, hogy a turizmus versenyképességének javítására a szálláshelyek 18 százalékos áfája 5 százalékra mérséklődik, és figyelembe véve a 4 százalékos turizmusfejlesztési hozzájárulást is, ezzel az intézkedéssel az érintettek közterhe feleződik.
A kistelepüléseken január elsejétől új lakóingatlant építők, illetve a használt lakóingatlant bővítők, felújítók 5 millió forint összeghatárig áfa-visszatérítést kérhetnek.
A kis- és közepes vállalatok fejlesztési adókedvezményének igénybe vételét könnyíti, hogy 2020-től a kisvállalatoknál 300 millió forintra, a közepeseknél 400 millió forintra, 2021-től a kisvállalatok esetében 100 millió forintra, a közepesek esetében 200 millió forintra, 2022-től a kisvállalatoknál 50 millió forintra, a közepeseknél 100 millió forintra csökken az igénybe vételi jogcím értékhatára. A reklámadó kulcsa nulla százalék lesz jövőre átmenetileg – emelte ki Izer Norbert.
Újságírói kérdésre válaszolva a Pénzügyminisztérium államtitkára elmondta, az adócsökkentésre a gazdaság növekedése és fehéredése ad lehetőséget.
A Pénzügyminisztérium büdzséje csökken ugyan, de a családok támogatására jelentős összeg jut. Az egészségügyre jövőre többet költenek, míg a sportra nagyjából hasonló összeget, mint idén.
A családvédelmi és a gazdaságvédelmi akcióval összhangban jövőre is folytatódik az adó- és adminisztráció csökkentés – ezt tartalmazza a jövő évi adótörvényről szóló javaslat. Az adórendszer alapjai változatlanok, a családi adórendszer megtartása, a négygyermekes anyák élethosszig tartó szja-mentességének bevezetése mellett a gazdaság minden szereplőjének könnyebb lesz 2020-ban. Csökken a kisvállalati adó, a szálláshely áfája, nem kell reklámadót fizetni, és a feltöltési kötelezettséggel együtt négy adófajta megszűnik.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.