A Világgazdaság elemzői konszenzusa szerint májusban 3,9 százalék lehetett az éves alapon mért infláció, ami megegyezik az áprilisi fogyasztói árindex mutatójával, a tényleges adatot holnap közli a Központi Statisztikai Hivatal. A maginfláció szintén megegyezhet az előző havi adattal, a tavasz utolsó hónapjában 3,8 százalék volt,
az adószűrt maginfláció viszont a múlt havi 0,1 százalékpontos mérséklődés után 0,2 százalékponttal emelkedett az elemzői prognózisok összesítése szerint.
Mivel a fogyasztói árindex és a maginfláció sem utalhat erősödő árnyomásra, ezért – ha az elemzői körképünk pontos – közvetlen lépéskényszere nincs a Magyar Nemzeti Banknak (MNB), ezt erősíti a tavalyi, magas bázis is. A 3,9 százalékos inflációs előrejelzés jelentősen felülmúlja a jegybanki 3,1 százalékos várakozást, a monetáris lépések mellett szól az is, hogy az adószűrt mutató trendszerű erősödésre utalhat.
Bár a külső inflációs nyomás továbbra is mérsékelt, az üzemanyagárak tovább emelkedtek – értékelt Kuti Ákos, az MKB Bank vezető elemzője, aki 3,8 százalékos inflációt prognosztizált.
A belső árszínvonal gyorsan emelkedik, az év további részében a bérek növekedésére lehet számítani a feszes munkaerőpiac miatt, ami felfelé hajtja az árakat.
A keresetek emelkedése viszont a munkáltatói járulék csökkentése ellenére negatívan hathat a vállalatok jövedelmezőségére. Kuti Ákos hozzátette: ugyan a fogyasztói árindex a jegybanki 3 százalékos cél közelében alakulhat, ám a maginfláció idén 3,7, jövőre pedig 3,5 százalék lehet. Jobbágy Sándor, a CIB Bank elemzője mérséklődő, 3,7 százalékos fogyasztói árindexet vár, a maginflációs mutatók változatlanok maradhattak szerinte.
A teljes cikket a Világgazdaság csütörtöki számában olvashatja
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.