Banai Ádám, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) igazgatójának elmondása szerint jelentős szakadék mutatkozik a fővárosi, illetve a vidéki ingatlanárak között, ennek orvoslására is alkalmas lesz a falusi csok program, azonban ezzel sem lehet a tényleges gazdasági ollót teljesen összezárni. Az elmúlt években a budapesti ingatlanpiacon 20 százalékos áremelkedés volt megfigyelhető, míg ez a tendencia a vidéki városokban 10 százalék feletti volt az emelkedés, a kisközségek ingatlanjai pedig szinte csak stagnáltak – tette hozzá a Világgazdaság konferenciájának Lakáspiaci körkép 2019 című panelbeszélgetésén.
Az MNB igazgatója elmondta, hogy a tízmillió forint alatti ingatlanok tranzakciói a vidéki ingatlankereskedelem 40 százalékát fedik le: a felvett támogatások fele fordítható vásárlásra, a másik felét korszerűsítésre és bővítésre kell felhasználni.
A program infrastrukturális fejlesztést is eredményez, amely eredményeképpen még vonzóbbá teheti a kisközösségi ingatlanpiacot, mivel tapasztalatuk szerint országszerte az ingatlanok energiahatékonyság szempontjából is rossz minőségűnek számítanak.
Simon Éva, az ingatlanbazar.hu üzletágvezetője szerint a bejelentett falusi csok program „megbolygatta” az ingatlanpiacot, az érdeklődés megnőtt a vevők körében.
Az ingatlan keresésben ismert tendencia, miszerint az év elején megélénkülnek a keresések, majd a tavasz elejére beérnek az érdeklődések és létrejönnek a tranzakciók, azonban idén ez a keresési folyamat jóval kitolódott.
A városok körüli régiókban, melyek érintettek lehetnek a programban, egyre keresettebbek lettek az ingatlanok – a korábban is népszerűbb nagyvárosok, egyetemi városokon kívül is. Hozzátette, a program keretén belül a megújuló infrastrukturális fejlesztések által munkahelyteremtő ereje is lehet, amely még vonzóbbá teheti a lokációkat. A népszerű célpontok közé új szereplők még nem igazán léptek be, de a Balaton is egyre népszerűbb, ha a befektetői ingatlanvásárlásokat figyeljük meg – tette hozzá. Az elkövetkező hetekben, hónapokban a felvételi eredemények pedig még jelentősebben alakíthatják a bérlemények árát, ezen a téren a legnépszerűbb lokációk is állandóak – hangsúlyozta a szakértő.
Banai Ádám szerint fontos, hogy a kormány különböző programjai által még kiszámíthatóbb legyen a hazai építőipar, vagyis a munkavállalók ne 3-4 éves ciklusokban tervezhessenek. Hozzátette azt is, hogy az elérhető hozamok miatt jól megtérülő beruházásként kezelik az ingatlanvásárlást a befektetők,
az utóbbi években 30-40 százalékos nyereséget is jelentettek a megfelelő időben megvásárolt ingatlanok az értéknövekedésnek is köszönhetően.
Az új befektetések megjelenése kapcsán pedig elmondta, az ingatlanok továbbra is magyar vásárlóknak hosszútávon is az egyik legmegbízhatóbbnak tűnnek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.