Szijjártó Péter szerint világos, hogy olyan új technológiák váltak a siker feltételeivé, amelyekkel néhány éve még csak a tudományos fantasztikum által találkozhattunk. Előadásában kifejtette, hogy
az elmúlt évek gazdaságpolitikai erőfeszítései következtében Magyarország egy biztos ponttá vált a világban.
Befektetőként, magyar és külföldi cégeknek is érdemes Magyarországot választani, hiszen ekkor a biztonságot és politikai stabilitást választják – tette hozzá.
2010-ben az ország gazdasági tekintetben a szakadék szélén állt – fogalmazott Szijjártó Péter, aki szerint a kormányváltást követően „sokat vitatott gazdaságpolitikával” Magyarországot újraiparosították, amelynek a fókuszában az egykulcsos adó állt.
Hat éve folyamatosan nő a gazdaság, a tavalyi évben pedig 15 éves csúcsot ért el a növekedés mértéke – emelte ki a miniszter.
Megdőlt egy olyan dogma, amely szerint választani kell a költségvetési fegyelem és gazdaság dinamizálása között
– fogalmazott, hozzátéve, hogy a gazdasági növekedés ösztönzése megél a költségvetési fegyelemmel együtt.
Az idei év első negyedévével kapcsolatban elmondta: azt kell látnunk, hogy a magyar gazdaság a teljes foglalkoztatás állapotába ért el, hiszen 3,4-3,5 százalékos a munkanélküliségi ráta, szemben a 2010-es 12,5 százalékkal. 15 százalékponttal csökkent az államadósság és a költségvetési deficitet is 2 százalék alatt tartja a kormány. Az 5,3 százalékos gazdasági növekedés pedig Európa-bajnok növekedési ütem – sorolta az eredményeket a tárcavezető. Éves összehasonlításban 3 százalékos növekedést 4 közép-európai ország ért el, amelyből három a visegrádi országokhoz tartozik. A miniszter hozzátette, hogy a V4-es országok és Németország közötti kereskedelmi forgalom 70 százalékkal haladta meg a német-francia kereskedelmi forgalmat. „Ez világosan mutatja azt, hogy a patrióta gazdaságpolitikának igenis vannak hatásai” – fogalmazott Szijjártó Péter.
A tárcavezető szerint az 5,3 százalékos gazdasági növekedést 4 fő ok támasztja alá:
A miniszter szerint ezekből is az következik, hogy az ország szintet lépett: már nem a „Made in Hungary” a jellemző, sokkal inkább az „Invented in Hungary”. Azaz már nem az számít, hogy hány munkahely jön létre, hanem sokkal inkább az került az előtérbe, hogy ezek az új munkahelyek milyen mértékben tudnak hatékonyan hozzájárulni a gazdaság teljesítményéhez, az ország versenyképességéhez.
A tárcavezető szerint folytatni kell a munkára rakódó adóterhek csökkentését, aminek egyik leghatékonyabb módja a szociális adó csökkentése: júliustól 2 százalékponttal 17,5 százalékra csökken a munkaadókat terhelő rész. Szijjártó Péter szerint a vállalatok az így megmaradó pénzt fejlesztésekre, innovációra, béremelésekre fordíthatják.
A magyar export 79 százaléka az Európai Unióba megy, majd az USA és Kína következik, ezért
nekünk minden kereskedelmi háború csak kárt tudna okozni,
így az a célunk, hogy ezeket elkerüljük – mondta a miniszter.
Szerinte vannak „vörös vonalak”, amelyeket nem lépünk át, ilyenek például az utópisztikus szocialista típusú gazdaságpolitikák, amelyeket elutasítunk. Példaként a különböző adóharmonizációra vonatkozó javaslatokat emelte ki, amelyeket „opponálni fogunk, mert ezek adóemelésekhez vezetnének Magyarországon” – fogalmazott Szijjártó Péter.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.