BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Tisztul a piac és egyre több a növekedési lehetőség

A pénzügyi infrastruktúra nem csak magyar viszonylatban jó, hanem nemzetközi szinten is – többek között ez hangzott el a Világgazdaság „Új távlatok, a szükséges források megteremtése” című konferenciájának panelbeszélgetésén.

A vállalkozói tapasztalatoknak van foganatja, csak egy kisebb fáziskéséssel – mondta Szűcs György, az Országos Fémipari Ipartestület elnöke a Világgazdaság „Új távlatok, a szükséges források megteremtése” című konferenciáján. Meglátása szerint ugyan 70 százalékkal nőtt 2012 óta a vállalkozások termelékenysége a V4 országokban, de a kkv-szektor erősen differenciált, a beruházási igény minden területen erősödik.

A szakember szükségesnek látja, hogy az exportra termelő vállalkozásokkal külön foglalkozzon a kormányzat.

Perlusz László, a VOSZ főtitkára szerint is nagy a kettősség a gazdaságban, és a mikro- és kisvállalkozások csak kis mértékben tudták csökkenteni a régiós lemaradásukat. Kevesen tudnak bekapcsolódni az exportba, sokkal nagyobbak a technológiai elvárások, mint néhány éve. Fontosnak nevezte azokat a lépéseket, amelyek által kiszámíthatóbbá válik a magyar gazdaság.

Gablini Gábor (b), Perlusz László (k) és Szűcs György
Fotó: Kallus György

Gablini Gábor, az MGYOSZ alelnöke szerint azt is látni kell, hogy a rendszerváltás idején a vállalkozók kétharmada kényszervállalkozó volt. Meglátása az, hogy nem biztos, hogy a gazdaságnak szüksége van ennyi alacsony termelékenységgel rendelkező mikrovállalkozásra. Álláspontja szerint célzott támogatásokkal hatékonyan lehet segíteni a kkv-kat, főleg innováció és tudás terén van erre szükség, hogy fel tudjanak nőni minél többen ahhoz, hogy a beszállítói lánc részesei lehessenek.

A VOSZ főtitkára szerint a kényszervállalkozók egy része felhagy a tevékenységével, részben ebből is adódik a vállalkozások számának csökkenése.

A generációváltás is jó lehetőséget ad arra, hogy tisztuljon a piac, és azok fejlődjenek, illetve erősödjenek, akik valóban szeretnének

– mondta. Hozzátette, a bérdinamika érvényesülése elengedhetetlen ahhoz, hogy fennmaradjon a gazdaság jelenlegi állapota, biztosítani kell egy bérnövekedési szintet ahhoz, hogy ne menjenek külföldre az emberek. Az adóék csökkentése is oda vezet, hogy a hazai cégek tudják növelni a béreket. Az MGYOSZ alelnöke szerint a tudásalapú gazdaságban a tudás adja meg azt a többletet, amiért bárki hajlandó fizetni. Ezért a tudást kell erősíteni és nem csak az iskolákban, hanem a munkahelyeken is, a folyamatos megújulás, az élethosszig tartó tanulás már nem választás kérdése. Minden vállalkozásnak be kell fektetnie a munkavállalói képzésébe, amelyek sikeresek akarnak lenni.

Szűcs György szerint szükség van egy szemléletváltásra is, mert a kreatív alkotó ember mindig fontos lesz, a robot nem veszi el az emberek munkáját, hanem megkönnyíti azt.

A panelbeszélgetés résztvevői a kkv-k finanszírozás témájában egyetértettek abban, hogy a Széchenyi-kártya program eredményei megkérdőjelezhetetlenek, több mint 20 ezer vállalkozás kapott hitelt. Ezzel nagyjából 260 milliárd forint került így ki a gazdaságba. A szakemberek abban is közös állásponton voltak, hogy a pénzügyi infrastruktúra nem csak magyar viszonylatban jó, hanem nemzetközi szinten is – aki finanszírozáshoz akar jutni, annak ma már vannak lehetőségei a tervei megvalósításához.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.