Varga Mihály megerősítette, hogy a kormány számára kifejezetten fontos a befektetőbarát gazdaságpolitika további folytatása. A politikus kiemelte: az intézkedések hatására tovább javul az üzleti környezet, tovább csökkennek az adók. A 13 plusz 1 pontból álló gazdaságvédelmi akcióterv célja, hogy a kormány megvédje a magyar gazdaság eddig elért eredményeit. Jelezte:
2018-ban az Egyesült Államok volt a 3. legnagyobb tőkebefektető Magyarországon, az országban mintegy 1700 amerikai irányítású vállalkozás működik, amelyek több mint 100 ezer embernek adnak munkát.
A pénzügyminiszter hangsúlyozta: a gazdaságvédelmi akciótervben szereplő intézkedések mintegy 500 milliárd forinttal segítik a magyar gazdaság szereplőit.
Az intézkedések alapján csökken a szociális hozzájárulási adó, a kisvállalati adó, a szálláshelyi adó mértéke, nulla százalék lesz a reklámadó kulcsa. Emellett megszűnik az egyszerűsített vállalkozói adó, az adófeltöltés eltörlését kezdeményezi a kormány, továbbá kedvezőbbé válnak a fejlesztési adókedvezmény szabályai.
A magyar gazdaság egyre jobban teljesít, míg az Európai Unió (EU) gazdasága egyre inkább nehézségekkel küzd. A magyar gazdaság tavaly 4,9 százalékkal bővült, idén az első negyedévben a bővülés elérte az 5,3 százalékot, amivel az EU-ban a tagállamok rangsorában az első helyre kerültünk. Fontos tény, hogy nem hitelfelvételekből valósul meg a felzárkózás, hanem annak az alapja a kiegyensúlyozott növekedés – mutatott rá a pénzügyminiszter. Varga Mihály kiemelte:
2010 óta összességében 28,6 százalékkal bővült a magyar gazdaság.
A miniszter elmondta: a kormány már évek óta dolgozik Magyarország versenyképességének javításán, ebben a munkában a kabinet kiemelkedő és tevőleges partnere az AmCham, a kamarának szerepe volt egyebek mellett az egykulcsos társasági adó bevezetésében, a kutatás-fejlesztést erősítő „Invented in Hungary” szemlélet erősítésében és térnyerésében a nálunk működő külföldi vállalatok között. Az AmCham szakemberei emellett a kormánnyal együtt tevékeny munkát végeznek a Nemzeti Versenyképességi Tanácsban is.
A kormány azt szeretné, ha a magyar gazdaság a jövőben is az EU átlagos gazdasági bővülése fölött 2 százalékponttal, 4 százalék körüli mértékben nőne, ebben az itt működő amerikai vállalatok tevékenységére is számít a kormányzat – mutatott rá a pénzügyminiszter.
Varga Mihály kiemelte: az AmChammel 2011-ben kötött stratégiai partnerségi megállapodás és az egyesült államokbeli vállalatokkal kötött stratégiai megállapodások rendszere beváltotta a hozzáfűzött reményeket.
A Pénzügyminisztérium büdzséje csökken ugyan, de a családok támogatására jelentős összeg jut. Az egészségügyre jövőre többet költenek, míg a sportra nagyjából hasonló összeget, mint idén.
A családvédelmi és a gazdaságvédelmi akcióval összhangban jövőre is folytatódik az adó- és adminisztráció csökkentés – ezt tartalmazza a jövő évi adótörvényről szóló javaslat. Az adórendszer alapjai változatlanok, a családi adórendszer megtartása, a négygyermekes anyák élethosszig tartó szja-mentességének bevezetése mellett a gazdaság minden szereplőjének könnyebb lesz 2020-ban. Csökken a kisvállalati adó, a szálláshely áfája, nem kell reklámadót fizetni, és a feltöltési kötelezettséggel együtt négy adófajta megszűnik.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.