A kiadott könyvek (címek) száma – 2014 és 2015 kivételével – 2009 óta csökken. 2018-ban a folyamat megállt, ekkor 12 877 címet jelentettek meg, 8,6 százalékkal többet, mint az előző évben – derül ki a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) Magyarország 2018 című évkönyvéből. A könyvek példányszáma már az 1990-es évektől kezdődően erőteljesen visszaesett, majd kisebb-nagyobb ingadozások mellett csökkenő tendencia volt jellemző 2017-ig.
2018-ban a több kiadott könyv az előző évinél 17 százalékkal nagyobb példányszámban (30,6 millió) jelent meg.
A nagyobb cím és példányszámmal rendelkező kategóriák közül a szépirodalmi könyveknél volt a legnagyobb növekedés, mind a címek (14 százalék), mind a példányszám (32 százalék) tekintetében. Az ebbe a kategóriába tartozó 3815 könyv háromnegyede regény, illetve elbeszélés volt, számuk 23 százalékkal nőtt 2017-hez viszonyítva. A 2018-ban kiadott szépirodalmi művek 49 százaléka magyar, 34 százaléka amerikai szerző tollából származott.
A tudományos, ismeretterjesztő és szakirodalmi művekből 2018-ban összességében 9,1 százalékkal több cím jelent meg az előző évinél, példányszámuk egy év alatt 14 százalékkal növekedett.
A júniusi Ünnepi Könyvhét mindenképpen egy kiemelkedő időszak a könyvpiacon.
A könyvhetet minden évben eredményesen zárjuk, az idei év különösen jól alakult, köszönhetően Háy János Kik vagytok ti? című könyvének
– mondta a Világgazdaságnak Baranyi Réka, az Európa Könyvkiadó képviselője. Kiemelte, hogy az HBO Csernobil című sikersorozatának hatására keletkezett rekordérdeklődés miatt néhány napig hiányzott június elején a boltokból Szvetlana Alekszijevics Csernobili ima című könyve, a nyomdából egyenesen a kiadó könyvheti standjára szállítottak az utánnyomásból, azonnal el is fogyott mind.
S hogy bevételben mit jelent a könyvhét?
Néhány millió forintot, de ezt nehéz pontosan kiszámolni, hiszen van bevétel Budapesten, más városokban és a könyvheti rendezvényeken kívül is, az idei forgalom talán, ha egy százalékát – nyilatkozta lapunknak Bárdos András a 21. század Kiadó vezetője.
A könyvhét súlya nem pénzben mérendő. Nem azért megyünk, hogy bevételünk legyen, hanem mert ez a magyar könyv ünnepe, sok-sok évtized óta. Fontos, hogy találkozzunk az olvasókkal és ők is velünk. Jó együtt lenni normális emberekkel, ez a lényege
– tette hozzá a kiadóvezető. Hangsúlyozta továbbá, hogy az emberek főként szépirodalmat, és a Kult Könyvek sorozat darabjait keresték. A legtöbbet Sally Rooney Normális emberek című regényéből adták el, ám a hónapok óta listavezető Maffiózók mackónadrágban című kötetet (Dezső András műve) is rengetegen keresték. A magyar irodalmi kultúrának pedig mindenképpen előremutató, hogy az első-könyves szerző Mucha Dorka Puncs című kötetét is meglepően jól vitték.
A válaszadók 68 százaléka a hagyományos könyvesboltokat részesíti előnyben – derül ki a Picodi felméréséből. A könyvtári kölcsönzés aránya elenyésző, mindössze 9 százalék, a barátoktól, ismerősöktől való kölcsönkérés még ennél is kisebb arányú (1 százalék). A fennmaradó 22 százalék pedig elismerte, hogy nem nagyon olvas, illetve nem érdeklik a könyvek.
A Picodi szerint az elmúlt évben a digitális vagy CD formátumban megjelent hangoskönyvek vásárlási aránya mindössze 1 százalékra tehető.
Továbbra is a nyomtatásban megjelent könyvek vezetik a listát a magyar piacon.
A válaszadók 42 százaléka vásárolt online és 59 százalék a hagyományos könyvesboltban.
S hogy miért vásárolunk leginkább könyveket? A legtöbben (52 százalék) pusztán csak az olvasás öröméért, mások viszont ajándékba vásárolnak könyveket (23 százalék). A megkérdezettek 12 százaléka „stresszlevezetés” gyanánt vesz könyvet magának.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.