Az éves alapon mért infláció 3,6 százalékra mérséklődhetett júniusban a májusi, 3,9 százalékról a Világgazdaság elemzői konszenzusa szerint, a jegybanki várakozás pedig 3,5 százalék. A maginfláció viszont továbbra is a Magyar Nemzeti Bank (MNB) toleranciasávjának tetején, 4 százalékon maradhatott, és az MNB által szorosan követett adószűrt maginfláció sem enyhült a korábbi, 3,7 százalékról.
A fogyasztói árindex az üzemanyagárak csökkenése miatt mérséklődött, a többi árucikk és a szolgáltatások esetében viszont nem enyhült az árnyomás – mondta a Világgazdaságnak Halász Ágnes, az UniCredit Bank vezető elemzője. Regős Gábor, a Századvég makrogazdasági csoportvezetője is az üzemanyagárak esését emelte ki, és azt, hogy a maginfláció az erős belső kereslet, a gyenge forint és a bérnövekedés miatt maradhatott a célsáv teteje körül. Jobbágy Sándor, a CIB Bank elemzője szerint júliustól októberig akár 3,5 százalék alatt alakulhat a fogyasztói árindex, a két maginflációs mutató az erős keresleti nyomás miatt nem enyhül érdemben.
Az idei átlagos infláció 3,4 százalék lehet lapunk konszenzusa szerint, ennél a jegybanki várakozás 0,2 százalékponttal közelebb áll a 3 százalékos célhoz. Török Zoltán, a Raiffeisen Bank vezető elemzője arra hívta fel a figyelmet, hogy a fogyasztói árindex elválik a maginflációs mutatóktól: míg előbbi 3,2 százalékra süllyedhet, addig az egész éves maginfláció 4 százalék, az adószűrt pedig 3,7 százalék lehet.
A teljes cikk a Világgazdaság hétfői számában olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.