A szociális hozzájárulási adó (szocho) és a kisvállalati adó (kiva) kulcsa tovább csökkenhet a következő gazdaságvédelmi akciótervek nyomán – mondta a Világgazdaság kérdésére Regős Gábor, a Századvég makrogazdasági csoportvezetője. A hatéves bérmegállapodásnak a szocho a központi kérdése, így erre feltétlenül számítani lehet, emellett további adóegyszerűsítések is várhatók. A szakértő szerint számos versenyképességet javító intézkedésre is sor kerülhet a második és a harmadik akciótervben.
Orbán Viktor miniszterelnök Tusványoson arról beszélt, hogy
jövőre két gazdaságvédelmi akcióterv is jöhet,
amelyek javíthatják Magyarország versenyképességét, de a programok kidolgozása még tart. Varga Mihály pénzügyminiszter azt valószínűsítette, hogy
az adónemek száma is radikálisan csökkenhet a következő években, ami szintén javíthatja a versenyképességet. Nem kizárt, hogy 2022-re feleannyi adótípus lesz, mint most.
Horváth András, a Takarékbank elemzője lapunknak azt mondta: egyelőre az sem biztos, hogy a korábban látott formában valósulnak meg a további gazdaságvédelmi akciótervek, de versenyképességjavító intézkedések biztosan várhatók.
A harmadik akciótervben valószínűleg a gazdaság helyzetére, a külső környezetre, a kereslet alakulására reagál majd a kormány – vélekedett Regős Gábor. Várhatóan mindkét tervben lesznek adózási és gazdaságot támogató lépések is. Az ellátórendszerek átfogó átalakítása nagy lökést adhat a gazdaságnak – például a műszaki oktatás fejlesztése támogatja a versenyképességet –, de GDP-növelő hatást az intézkedések ismerete nélkül nem lehet előrevetíteni.
A teljes cikk a Világgazdaság csütörtöki számában olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.