A kiskereskedelmi üzletek forgalmának volumene az előző hónapban mutatott gyenge teljesítmény után javított júniusban – írja kommentárjában Virovácz Péter, az ING vezető elemzője. Ugyanakkor a KSH által regisztrált 5,2 százalékos (naptárhatástól megtisztított) éves bázisú növekedés továbbra is elmarad az év elején látott növekedési ütemtől. A második negyedév egészét tekintve az idei év első három hónapjához képest lassult a kiskereskedelmi forgalom bővülése úgy negyedéves, mint éves bázison.
Mindez arra utalhat az elemző szerint, hogy
a fogyasztás növekedési üteme is lassulhatott, ezzel együtt pedig a GDP-bővülés tempója is mérséklődhetett.
Az ágazat júniusi teljesítményére visszatérve elmondható, hogy mindhárom főbb területen erősödött az üzletek forgalma – emelte ki az elemző.
Júniusban a nyers adat szerint 4,3 százalékkal, naptárhatástól megtisztítva 5,2 százalékkal nőtt a kiskereskedelmi üzletek forgalma az egy évvel korábbihoz mérve – jelentette KSH.
Az üzemanyag-kiskereskedelem esetében látható a legnagyobb javulás, összhangban az árcsökkenéssel, így ez a meglehetősen volatilis terület nagyban hozzájárult a teljes ágazat kedvező adatához. A nem élelmiszer-kiskereskedelem esetében pedig elsősorban a szezonális termékek értékesítése futtatta fel a forgalmat – tette hozzá.
A kiskereskedelmi szektorról alkotott teljes negyedéves kép tehát összességében a gazdaság növekedési ütemének lassulására utal, ami a különböző bizalmi indikátorok alapján folytatódhat a harmadik negyedévben is. A szektor egészében idén 5 százalék körüli növekedést várunk, mind a GDP esetében 4,5 százalékra mérséklődhet a tavalyi közel 5 százalékos bővülés – áll Virovácz Péter kommentárjában.
A várakozásoktól kissé elmaradva 4,3 százalékkal nőtt a kiskereskedelmi forgalom az előző havi 3,0 százalék után – hangsúlyozza Horváth András, a Takarékbank elemzője. Kommentárjában azt írja, hogy
idén a reálbérek növekedése meghaladhatja a 6,5 százalékot, így folytatódhat a kiskereskedelmi forgalom dinamikus növekedése,
azonban ennek mértéke 5,5 százalékra lassulhat a tavalyi 6,5 százalékos forgalombővülés után.
A kiskereskedelemnek további lökést adhat az új lakások idén és jövőre várható átadási hulláma, valamint a családvédelmi akcióterv is. A háztartások ugyanakkor nem csupán a kiskereskedelemben növelik fogyasztásukat, így a vendéglátás, belföldi turizmus, szabadidő, szórakozás, valamint egyéb szolgáltatások területén is jelentős növekedésre lehet számítani – közölte az elemző.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.