Kína egyszerre két fájó ponton találta el Donald Trumpot: fegyverként vetette be a jüant, és leállította az amerikai agrárexportot, innen kezdve pedig a Fehér Háznak kell eldöntenie, hogy mennyire engedi elfajulni a helyzetet, de nem lesz könnyű dolga. Peking mindenesetre megtette az első lépést, amelyet árgus szemmel figyeltek a piacok: a jegybank – a Reuters értékelése szerint – a reméltnél határozottabban stabilizálta a deviza árfolyamát, és az offshore jüan majdnem 0,5 százalékkal erősödött a dollárral szemben. „Nem hiszem, hogy hagynák szabadon, lebegni a jüant – mondta a brit hírügynökségnek Khiem Do, a Barings kínai befektetéssel foglalkozó vezetője. – Finoman figyelmeztették a piacot, hogy ne nagyon shortolja a jüant” – tette hozzá, és a szavait alátámasztja, hogy a kínai jegybank bejelentette 30 milliárd jüan (4,25 milliárd dollár) értékű kötvény eladását is.
Az árfolyam stabilizálása segített ugyan, arra azonban nem volt elég, hogy teljesen megállítsa a tőzsdék gyengülését: az ázsiai börzék közül a Shanghai Composite 1,56 százalékkal, február óta a legalacsonyabb szintre esett, a japán Nikkei 0,65, a dél-koreai Kospi 1,51, a hongkongi Hang Seng 0,67 százalékot veszített. A pekingi jegybank emellett tegnap határozott tiltakozását fejezte ki amiatt, hogy az amerikai pénzügyminisztérium hivatalosan is devizamanipulátornak minősítette Kínát; Steven Mnuchin tárcavezető hétfőn a piacok zárása után hozta nyilvánosságra erről szóló közleményét.
A minősítés politikai hátterű, Trump követelésére született, Kína ugyanis még az amerikai törvényi kritériumok alapján sem vádolható.
Az Egyesült Államokkal és a világ többi részével szemben ugyan jelentős külkereskedelmi többlettel rendelkezik, de nem folytat folyamatos egyoldalú intervenciót a jüan árfolyamában, ahogyan ezt az amerikai pénzügyminisztérium féléves kötelező jelentéseiben is kénytelen volt elismerni.
A jüan idén 2,5 százalékot veszített értékéből. Ha a kínaiak exportelőnyökért manipulálják a devizájukat, akkor nem végeznek túl jó munkát
– értetlenkedett a CNBC-nek Marc Chandler, a Bannockburn Global Forex vezető piaci stratégája.
Az IMF is megerősítette a múlt hónapban, hogy a jüan árfolyama összhangban van Kína gyengébb gazdasági teljesítményével, a dollár ellenben 6–12 százalékkal túl van értékelve.
Az olcsó jüan ráadásul nem jó a kínai importőröknek, fogyasztóknak és különösen azoknak a vállalatoknak, amelyek amerikai dollárban vettek fel hiteleket. Washingtonnak szinte semmi eszköze sincs a kínai „devizamanipuláció” ellen, Trump legföljebb az importra kivetett vámokat emelheti, de nincs nagy játéktere, mivel szeptember 1-jétől minden behozott árucikket tarifák terhelnek.
A legújabb fejlemények csak megerősítik, hogy nem várható jelentős előrelépés a kereskedelmi háborúban.
„A kínai döntések azt jelzik, hogy Peking kész jóval 2020 utánra elhúzni a tárgyalásokat. Az Egyesült Államoknak nem lesz könnyű dolga” – összegezte a befektetők véleményét a MarketWatchnak Paul Christopher, a Wells Fargo Investment Institute vezető világpiaci stratégája. Jan Hatzius, a Goldman Sachs vezető közgazdásza sem vár megegyezést a 2020-as amerikai elnökválasztás előtt, a jüan árfolyamesése és az amerikai agrárimport leállítása szerinte gyors és jelentőségteljes válasz volt Trump vámfenyegetésére.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.