Mintegy 298 millió eurót (97,64 milliárd forint), vagyis a bruttó hazai termék (GDP) 0,7 százalékának megfelelő összeget veszített Szerbia tavaly november óta azért, mert a koszovói kormány százszázalékos vámot vetett ki a Szerbiából érkező árura – közölte Rasim Ljajic kereskedelmi miniszter csütörtökön.
A pristinai kormány a büntetővámmal reagált arra, hogy Belgrád sikeres lobbizásának köszönhetően Koszovót nem vették fel az Interpol nemzetközi rendőri szervezetbe.
Rasim Ljajic úgy fogalmazott, a 298 millió euró a közvetlen veszteség, ami az exportkiesés miatt keletkezett, közvetett módon viszont sokkal nagyon károk keletkeztek, a szerbiai termelők ugyanis ezzel elveszítették a piac egy részét.
2018-ban a Szerbiából Koszovóba irányuló kivitel 500 millió eurót (163,8 milliárd forint) tett ki úgy, hogy decemberben már nem tudtak a szerbiai cégek Koszovóba szállítani.
A büntetővám bevezetése politikai következményekkel is járt, ugyanis megszakadt a Szerbia és Koszovó között 2013-ban megkezdett párbeszéd, amelynek célja a két ország kapcsolatának a rendezése. A viszony normalizálása mindkét ország európai integrációjának a kulcsa.
Koszovó 2008-ban vált ki Szerbiából, ám Belgrád ezt azóta sem hajlandó elismerni, és továbbra is saját, déli tartományának tartja a többségében albánok lakta területet.
Rasim Ljajic csütörtökön reményének adott hangot, hogy az őszre esedékes koszovói előrehozott választásokat követően az új pristinai kormány eltörli a vámot, és folytatódhat a kétoldalú párbeszéd.
Az Európai Unió és az Egyesült Államok is igyekezett korábban meggyőzni a koszovói vezetést, hogy törölje el a vámot, ám az azóta lemondott Ramush Haradinaj kormányfő leszögezte: a vámot csak akkor törlik el, ha Szerbia független államként ismeri el Koszovót.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.