A kivitel volumene 2019 júniusában 6,7, a behozatalé 1 százalékkal elmaradt az előző év azonos időszakához képest. Az aktívum 488 millió euró volt, 500 millió euróval kevesebb a 2018. júniusinál. Naptárhatással kiigazítva a kivitel volumene 1,4 százalékkal csökkent, a behozatalé 3,1 százalékkal emelkedett. 2019. január–júniusban a termék-külkereskedelmi mérleg többlete 3,1 milliárd eurót tett ki, 1,0 milliárd euróval kevesebbet, mint egy évvel korábban – olvasható a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) gyorstájékoztatójában.
A kivitel értéke 8,9 milliárd euró (2868 milliárd forint), a behozatalé 8,4 milliárd euró (2713 milliárd forint) volt. 2019. júniusban az egy évvel korábbihoz képest:
Euróban kifejezve az export értéke 7,3, az importé 2,3 százalékkal csökkent. A termék-külkereskedelem aktívuma 500 millió euróval mérséklődött. (Az egyenleg 68 millió euróval kevesebb az első becslésben közölt értéknél.)
A külkereskedelmi termékforgalom forintban mért árszínvonala importban 0,6, exportban 0,1 százalékkal csökkent az előző év azonos hónapjához viszonyítva. A cserearány 0,5 százalékkal javult. A forint árfolyama az euróhoz viszonyítva nem változott, a dollárral szemben 3,4 százalékkal gyengült.
A gépek és szállítóeszközök 2018. júniusi áron számított kivitele 6,5, behozatala 4,3 százalékkal csökkent.
A közúti járművek exportja kismértékben, importja közel tizedével visszaesett az előző év azonos időszakához képest. A csökkenést exportoldalon a gépjárműalkatrészek és -tartozékok, importoldalon pedig a személygépkocsik, valamint az áruszállító gépjárművek forgalomváltozása befolyásolta. A híradástechnikai, hangrögzítő és -lejátszó készülékek kivitele kismértékben, behozatala viszont több mint tizedével nőtt. Az importnövekedésben a távbeszélő készülékek és alkatrészeinek, a rádióhullám elvén működő készülékeknek és azok alkatrészeinek forgalomváltozása játszott közre.
Az exportban történt emelkedésnél döntően a videofelvevő- és lejátszó készülékek, továbbá a rádióhullám elvén működő vevőkészülékek, a televíziókészülékek, valamint a rádióhullám elvén működő vevőkészülékkel kombinált adókészülékek forgalomváltozása dominált. A villamos gép, készülék és műszer kivitele és behozatala is kismértékben mérséklődött. A csökkenést exportoldalon az elektromosan szigetelt huzal és vezeték, importoldalon az áramkör kapcsolására és védelmére szolgáló készülék forgalma befolyásolta – írja a KSH.
A feldolgozott termékek exportvolumene 9,3, az importja 2,5 százalékkal csökkent. Az energiahordozók exportvolumene 21, importvolumene 30 százalékkal nőtt, ami kivitelben és behozatalban is elsősorban a természetes és mesterséges gáz forgalomváltozásával függ össze. Kivitelben még a villamos energia, behozatalban pedig a kőolaj és kőolajtermékek is befolyásolták a növekedést.
Az élelmiszerek, italok, dohány kivitelének volumene 7,3, behozataláé pedig 4,1 százalékkal mérséklődött. A csökkenést exportban a zöldségféle és gyümölcs, valamint az ital, importban pedig az egyéb táplálkozásra alkalmas termék, illetve a tejtermék és tojás forgalomváltozása eredményezte.
Az EU tagállamaiba irányuló kivitel volumene 7,7, az onnan érkező behozatalé 7,3 százalékkal mérséklődött. A termék-külkereskedelmi többlet 96 millió euróval csökkent, és 1,1 milliárd eurót tett ki. Az export 81, az import 72 százalékát bonyolítottuk le ebben a viszonylatban.
Az EU-n kívüli országokkal folytatott kereskedelemben a kivitel volumene 2 százalékkal csökkent, a behozatalé viszont 20 százalékkal nőtt. A termék-külkereskedelmi egyenleg ebben a viszonylatban 404 millió euróval romlott, és 628 millió eurós passzívumot mutatott.
A kivitel értéke 55,0 milliárd euró (17,6 ezer milliárd forint), a behozatalé 51,9 milliárd euró (16,6 ezer milliárd forint) volt. A kivitel volumene 3,1, a behozatalé 5,1 százalékkal emelkedett. A termék-külkereskedelmi mérleg többlete 1,0 milliárd euróval csökkent, és 3,1 milliárd eurót tett ki.
A külkereskedelmi termékforgalom forintban mért árszínvonala kivitelben 2,1, behozatalban 2,5 százalékkal nőtt az előző év első félévéhez viszonyítva. A cserearány 0,4 százalékkal romlott. A forint az euróhoz képest 2,1, a dollárhoz viszonyítva 9,3 százalékkal leértékelődött.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.