Az Agrárminisztérium új finanszírozási forrásokkal kívánja segíteni az agrár- és élelmiszergazdaság versenyképességét – jelentette be Nagy István. Az agrárminiszter emlékeztetett arra, hogy az elmúlt öt évből háromban nőtt a mezőgazdasági beruházások volumene, a magyar gazdálkodók csak 2018-ban 336 milliárd forintot költöttek fejlesztésekre, ami 40 százalékkal haladja meg a 2010-es beruházási értéket. A beruházások növekedési üteme az idei első félévben változatlan áron további 17,1 százalékos emelkedést mutat.
Miután egyelőre még zajlanak a tárgyalások a 2021-es programozási időszak kapcsán az új Közös Agrárpolitika következő hétéves időszakának költségvetéséről, a tárca olyan támogatási programokat dolgozott ki, amelyek biztosíthatják, hogy ne törjön meg a gazdák beruházási és fejlesztési kedve.
A minisztérium ezért – indulásként 100 milliárdos, de felülről nyitott kerettel – elindítja a mezőgazdasági, élelmiszeripari és erdészeti vállalkozások beruházási hiteleihez kapcsolódó új kamattámogatási programját. Az induló keret 30 százalékát a szántóföldi növénytermesztés gépberuházásainak finanszírozására különítik el
– mondta Nagy István.
A támogatásba a kölcsönök széles spektruma vonható be:
a feltételek szerint a futamidő 3-10 év közötti lehet, az igényelt összeg minimuma 3, maximuma pedig 1,3 milliárd forint lehet – ugyanakkor termékfeldolgozásra ennél magasabb, akár 2 milliárdos hitel is igényelhető.
A kamattámogatás mértéke az ügyleti kamat 80 százaléka, de legfeljebb 2 százalékpont lehet évente. A kölcsön kifejezetten jól kapcsolható a Magyar Nemzeti Bank Növekedési Hitelprogram (nhp) fix konstrukciójához, amelynél a maximum 2,5 százalékos kamat mellett az ügyfél mindössze 0,5 százalékos kamatot kénytelen fizetni – bár a piaci verseny nyomán a vállalkozások rendre alacsonyabb kamaton kapják az nhp fix hiteleket. A hitelfelvételt — a pénzintézetek által kért biztosítékok hiánya esetén — külön ügylet keretében ugyancsak támogatott díjon keresztül az Agrár-Vállalkozási Hitelgarancia Alapítvány (AVHGA) kezessége is segíti.
Herczegh András, az AVHGA ügyvezető igazgatója emellett azt is bejelentette, hogy a garanciaszervezet további 3 évre megújította, egyúttal 2,5 szörösére emelte a korábbi 40 milliárdos, az Európai Beruházási Alap (EIF) COSME Programjának keretében kapott viszontgarancia keretet, amelynek következtében a korábbi 50 milliárd forint helyett akár 125 milliárd forintnyi garanciával védett hitellel tudják segíteni a vállalkozások fejélesztéseit az AVHGA-partner hitelintézetek. Herczegh András szerint eddig nagyjából 3000 mezőgazdasági vállalkozó hiteléhez kapcsolódott COSME-garancia, amelynek nagy előnye, hogy a szigorú de minimis állami támogatási kereteken felül igényelhető, így akár a fenti kamattámogatási programhoz is kapcsolható.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.