A jövő évi költségvetési tervezetei tisztázására kérte Franciaországot és Olaszországot kedden az Európai Bizottság.
A brüsszeli testület aggodalmát fejezte ki amiatt, hogy a célszámok jelentősen eltérnek a korábbi vállalásoktól.
Ez lehet az első lépés a jelenlegi párizsi és római költségvetési tervezet elutasítása felé.
„Az olasz tervezet nem felel meg az államadósság mérséklését szolgáló 2020-as céloknak” – írta levelében Pierre Moscovici uniós pénzügyi biztos, aki emellett arról számolt be, hogy tanulmányozni fogják Róma kérését, hogy tanúsítsanak bizonyos „rugalmasságot” a szabályokat illetően.
A két ország kormányától szerdáig várnak választ. Ugyanakkor a büdzsétervek hiányossága miatt különböző ügyekben megkeresték Belgiumot, Finnországot, illetve Spanyolországot is.
Az olasz kormány előző héten küldte meg az Európai Bizottságnak a tervezetét, amelyben 2,2 százalékos deficittel számolnak, és ez a testület szerint túl magas.
A francia tervek pedig adócsökkentéseket tartalmaznak mintegy kilencmilliárd euró értékben. Brüsszel arra figyelmeztetett, hogy ezek nem állnak összhangban a kötelezettségvállalásokkal, így jelentősen eltérhetnek a közösségi előírásoktól.
Egyes uniós szakértők szerint ez lehet az első lépés a jelenlegi párizsi és római költségvetési tervezet elutasítása felé, mások azonban ezt valószínűtlennek tartják.
„Rendelkezésre bocsátjuk a pontosításokat, nem aggódunk. Szükséges a párbeszéd, nem fogunk kitérni előle” – jelentette ki Giuseppe Conte olasz miniszterelnök.
Az Európai Bizottság tavaly már elutasította Olaszország költségvetését, ez volt az első ilyen alkalom az intézmény történetében. Róma a kezdeti tiltakozás ellenére később beleegyezett a korrekcióba.
Diplomáciai források szerint szerdáig várnak választ a két ország kormányától, azonban a büdzséterveikkel kapcsolatban megkeresték Belgiumot, Finnországot és Spanyolországot is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.