Az innovációhoz nélkülözhetetlen a digitális környezet erősítése – fogalmazott a pénzügyminiszter tegnap Balatonfüreden, a X. Infotér konferencián tartott előadásában.
Varga Mihály elmondta a vállalkozások digitális lemaradását javító kormányzati intézkedések megkezdődtek. Az a kormány célja, hogy olyan fejlesztések induljanak el gyártósorok automatizálásával, robotok alkalmazásával Magyarországon, amelyekkel behozható az Ausztriához és Németországhoz képest jelentős, és a másik három visegrádi országhoz képest kis mértékű lemaradás.
A Pénzügyminisztérium az eseményre kiadott közleményében ismerteti: a magyar nemzeti össztermék 25 százalékát a digitális gazdaság állítja elő, a szektor mintegy 400 ezer embert foglalkoztat. Ez a harmadik legmagasabb arány az Európai Unióban – emelték ki, jelezve: a kormány ezért jelentős forrást, 137 milliárd forintot biztosít a vállalati digitalizáció fejlesztésére.
A miniszter előadásában kiemelte: már hatodik éve tartós növekedési pályán van Magyarország, és abban is konszenzus van, hogy növekedés várható az idén és jövőre is. Abban azonban, hogy milyen mértékben, már eltérőek a számítások – jegyezte meg Varga Mihály. Megemlítette, hogy
az IMF legutóbbi, 4,6 százalékos előjelzésével szemben – az első fél év 5,1 százalékos növekedése után – ő akár 5 százalék fölötti növekedésre is lát esélyt.
Leszögezte, a tartósan magas ütemű növekedéshez nélkülözhetetlen a digitális környezet erősítése, ezért fontos, hogy a magyar gazdaságban továbbra is a magas hozzáadott értékű beruházások domináljanak.
Varga kitért a Nemzeti Adó- és Vámhivatalnál végzett informatikai fejlesztésekre, ezek között említette, hogy 2017-ben előbb a magánszemélyeknek, 2018-ban pedig az őstermelőknek is bevezették a szja-bevallás tervezetének elkészítését, amit 2019-ben az egyéni vállalkozókra is kiterjesztettek. Lehetővé tették, hogy a teljes körű elektronikus ügyintézés megvalósuljon, bevezették az online számlaadat-szolgáltatást, és lehetőséget biztosítottak arra, hogy a jövedékiadó-bevallás tervezetét is a NAV készítse el.
A pénzügyminiszter az ország kitörési pontjai közt említette a digitalizációt a járműipar, a gyógyszeripar és az elektromobilitás mellett. Hangsúlyozta: az elektromosautó-akkumulátorok európai eladásaiban Magyarországnak egyre jelentősebb szerepe lesz, mert három komoly akkumulátor-gyártó cég is az országot választotta telephelyének.
Varga Mihály felhívta a figyelmet, hogy régiós összevetésben még van tere a digitalizáció fejlesztésének a kis- és középvállalkozásokat, a közszolgáltatások megoldásait és a lakosság digitális készségeit érintően egyaránt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.