Az éves alapon mért infláció 3 százalékra süllyedhetett szeptemberben az előző havi 3,1 százalékról a Világgazdaság elemzői konszenzusa szerint. A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) kedden teszi közzé a tényadatot. A Magyar Nemzeti Bank (MNB) a 3 százalékos célja alatti, 2,9 százalékos fogyasztói árindexre számít az év kilencedik hónapjában. Lapunk összesítése szerint a maginfláció 3,7 százalékon, az adószűrt mutató pedig 3,2 százalékon maradhatott. Az elemzők idén 3,4 százalékos éves átlagos fogyasztói árindexet várnak, míg jövőre 3,3 százalékos lehet a drágulás üteme.
A forint gyengülése és az olajárak emelkedése felfelé tolta az inflációt, míg a nagy európai gazdaságok növekedésének lassulása lefelé húzta a mutatót, a fogyasztói árindex 3,3 százalékos emelkedésére számítunk
– mondta a Világgazdaság kérdésére Regős Gábor, a Századvég makrogazdasági csoportjának vezetője.
Virovácz Péter, az ING Bank vezető elemzője viszont 2,9 százalékra mérséklődő pénzromlást prognosztizál, szerinte a mérőszám január óta először a 3 százalékos jegybanki cél alá süllyedhet. A mérséklődés mögött elsősorban a maginfláción kívüli tételek – különösen a feldolgozatlan élelmiszerek és az üzemanyagok – visszafogott árváltozása áll. A szakértő szerint a maginfláció 3,9 százalékra nőhet, ami a szolgáltatások és a tartós fogyasztási cikkek drágulásának tudható be.
A külső árnyomás továbbra is visszafogott, ám az üzemanyagárak emelkedtek augusztushoz képest, ugyanakkor a bázishatás miatt az infláció 3 százalékra csökkenhet – magyarázta Kuti Ákos, a Danube Capital R&A vezérigazgató-helyettese. Az év utolsó két hónapjában azonban ismét emelkedő pályára állhat a fogyasztói árindex a 2018. év végén csökkenő olajárak miatt kialakult alacsony bázis következtében.
A teljes cikket a Világgazdaság hétfői számában olvashatják.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.