A Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal elsősorban a magyar mikro-, kis- és középvállalkozások (kkv) innovációját segítő új pályázati konstrukciót hirdet – közölte szombaton a Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM).
A pályázat neve a közlemény szerint Alkalmazott kutatási és innovációs szolgáltatások fejlesztése, keretösszege pedig 2,5 milliárd forint, ám a Nemzeti Innovációs Ügynökségen (NIÜ) és a Bay Zoltán Kutatóközponton keresztül, innovációs utalványok segítségével jut el a vállalkozásokhoz. Az ily módon kínált szolgáltatások támogatják a kutatás-fejlesztési tevékenységek sikeres megvalósítását, az üzleti tervezést és az ötletek-termékek ütemes hasznosulását, piacra vitelét, ezzel hozzájárulva a mindennapokat megkönnyítő új termékek, szolgáltatások és technológiák létrejöttéhez.
A NIÜ vezérigazgatója, egyben innovációért felelős helyettes államtitkár, Bódis László szerint az új felhívás jól illeszkedik az idei innovációs pályázatok rendszerébe, amely a magyar vállalkozók derékhadát hozza helyzetbe, hiszen az innovatív kkv-szektor a versenyképes gazdaság alapfeltétele.
Stratégiai cél, hogy 2030-ra minden második magyar kkv innováljon, szemben a jelenlegi egyharmados aránnyal
– határozta meg a pályázat célját a helyettes államtitkár, hozzátéve: felmérések is azt bizonyítják, hogy mindez a társadalom és a gazdaság egészére pozitív hatással lesz, hiszen az innovatív cégek 58 százalékkal hatékonyabban működnek, 2,5-szer több munkavállalót képesek foglalkoztatni, ráadásul 31 százalékkal magasabb bért fizetnek a nem innováló vállalkozásokhoz viszonyítva.
A helyettes államtitkár elmondta: az innovációs utalványprogram célja, hogy az adott vállalkozás számára leginkább megfelelő tudást biztosító szolgáltatókkal való összekapcsolás révén minél több kkv-t segítsen innovatívvá válni.
A pályázatban két alprogram kapott helyet – Innovatív ötletek technológiai megvalósítása; Vállalkozások innovációs tevékenységének segítése tanácsadással és támogató szolgáltatással a megvalósítás és a piacosíthatóság elősegítése érdekében – melyeken keresztül 2,5 milliárd forinttal segíti, hogy a magyar kkv-k olyan kutatás-fejlesztési és innovációs szolgáltatásokat vehessenek igénybe a rendelkezésre álló szakértő partnerektől, amelyek érdemben hozzájárulnak innovációs képességeik javításához, és ezeknek köszönhetően dinamikusan fejlődhessenek.
A programban tehát nem közvetlen pénzügyi segítséget, hanem innovációs utalványt igényelhetnek a kkv-k,
amelyen keresztül rendkívül kedvezményes feltételek mellett vehetik igénybe az innovációs szolgáltatásokat, várhatóan már jövő januártól, a fentebb említett két szervezeten keresztül.
Mint írják, a Bay Zoltán Kutatóközpont a rendelkezésére álló speciális erőforrások és kutatás-fejlesztési szakértelem révén ahhoz nyújt majd segítséget, hogy az innovatív ötletekből a piacon is jól hasznosítható, versenyképes megoldások születhessenek. Ez kiváló lehetőséget teremt a hazai kkv-k számára
a konkrét termékfejlesztéseikhez kapcsolódó kutatási szolgáltatások igénybevételére, elsősorban az anyagtudományok, a biotechnológia, az informatikai fejlesztések és az energetika területén.
A szervezet speciális eszközparkja, komplex tudásbázisa, kiemelkedő k+f-tapasztalattal rendelkező szakemberei révén a kkv-k számottevő költséget és időt takaríthatnak meg a saját fejlesztéseik során. A konkrét együttműködés során pedig eljuthatnak a prototípus vagy akár a késztermék kifejlesztéséig, de cél lehet egy már meglévő prototípus, egy adott termék, szolgáltatás vagy technológia továbbfejlesztése is a lehető legjobb piaci hasznosulás érdekében.
Az új fejlesztések hatékony és mielőbbi piacra jutását pedig szemléletformálással, az innovációs ökoszisztémában felhalmozott tudás- és ismeretanyag megosztásával, minősített szakértőin keresztül célzott tanácsadással, mentorálással támogatja a NIÜ.
Az innovációs utalványt olyan innovatív vagy innovációra nyitott kkv-k és startupok igényelhetik, amelyek aktív projektfejlesztési vagy tőkebevonási szakaszban vannak. A NIÜ vállalati felmérést indít annak érdekében, hogy a vállalkozásokkal közösen alakítsa a jövő év elejétől igénybe vehető szolgáltatási csomagot. A cégek 2024. november 11-től az ügynökség honlapján elérhető űrlap kitöltésével jelezhetik igényeiket.
A Neumann János program egyik legfontosabb stratégiai céljának megfelelő kezdeményezés azt szolgálja, hogy az innovációs befektetéseknek legyen számottevő gazdasági hatásuk, azaz generáljanak növekedést és árbevételt, ugyanakkor segítsenek a társadalom számára fontos kihívások megoldásában, járuljanak hozzá a magyar emberek mindennapjainak megkönnyítéséhez is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.