BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
Newborn

Egy istennek se akarnak gyereket szülni a kínaiak

Hiába a politikai nyomásgyakorlás. A kínaiak vonakodnak a gyerekvállalástól, és ebben fontos szerepet játszanak a nemek közötti túl nagy különbségek.

„Három gyerek a legjobb” – hirdette egy vibrálóan pink neonfelirat a dél-kínai Csangsában a héten rendezett esküvőexpón, amelyen többek között azzal próbálják propagálni a kormány gyerekvállalást ösztönző politikáját, hogy a férfiak egy mű terhességi pocak segítségével átélhetik a szülési fájdalmakat.

Hong Kong Daily Life gyerekvállalás
A kínai kormány ösztönzi a gyerekvállalást, de kevés sikerrel /  Fotó: AFP

Igen, pont akkora a siker, ahogy ez utóbbi ötlet alapján vélhető, a Reuters helyszíni tudósítása szerint a hatás pontosan ellentétes a kívánttal, és még inkább elveszi az emberek kedvét a házasságtól. Ami pedig szorosan kötődik a családalapításhoz, Kínában ugyanis csak a törvényes keretek között született gyerek számít.

A házasságkötések száma pedig az év első három negyedében 16 százalékkal csökkent az egy évvel korábbihoz képest,

a hivatalos adatok szerint 4,75 millió pár mondta ki a boldogító igent az 1,4 milliárd lakosú országban, ahol a 2020-as népszámlálás adatai szerint az emberek 28,4 százaléka, mintegy 400 millió a 14 és 35 év közötti.

A kormány megpróbál mindent

A központi kormány pedig mindent megtesz a népesség elöregedésének megállítása érdekében. A múlt héten utasította a helyi önkormányzatokat: irányítsanak forrásokat az emberek ösztönözésére, hogy „a megfelelő életkorban” házasodjanak és vállaljanak gyermeket.

Peking elvárásai között szerepelt az anyasági és gyermekgondozási ellátások javítása, valamint lakhatási támogatás nyújtása a többgyermekes családok számára. Ez az eddigi a legátfogóbb program, bár a finanszírozás és a végrehajtás részletei hiányoznak.

Newborn
Részben a nemek közötti túl nagy különbségek miatt születik kevés gyerek / Fotó: AFP

Xiujian Peng, az ausztrál Victoria Egyetem Politikai Tanulmányok Központjának vezető kutatója szerint azonban alighanem korlátozott lesz a kormányzati politika hatékonysága, hacsak nem támogatják meg olyan intézkedésekkel, mint a munkaidő csökkentése és a nők munkahelyi nemi diszkriminációjának megszüntetése.

A közösségi médiában megjelent több bejegyzés szerint azonban a helyi hatóságok ehelyett ingyenvitaminokat kínálnak a nőknek, és telefonhívásokkal vagy előre be nem jelentett látogatásokkal „ösztönzik” őket a gyerekvállalásra.

Ennél sokkal több kell a gyerekvállalás ösztönzéséhez

A nőket azonban elriasztják egyrészt a gyereknevelés és a megélhetés orbitális költségei, másrészt a roppant versenyszellemű oktatási rendszer és a nagy intenzitású munkakörnyezet, amelyek mellett 

egyszerűen választani kell a karrier és a gyerek között.

A pekingi YuWa Population Research Institute jelentése szerint Kína a világ egyik legdrágább helye, ha a gyereknevelés költségeiről van szó: 18 éves korig átlagosan 538 ezer jüanba kerül – az egy főre jutó GDP-t tekintve 4,11-szor többe, mint az Egyesült Államokban, és 4,26-szor többe, mint Japánban. (Egy jüan 53,4 forint.) A városi gyerekek felnevelése még drágább, átlagosan 667 ezer jüan.

Hiába a politikaváltás, rekordalacsony a születési ráta

Bár Kínában 35 év után, 2015-ben megszüntették az egy gyerek politikát, nem sikerül növelni a születési arányt, éppen ellenkezőleg, tavaly rekordalacsony szintre süllyedt. Hamarosan kétszer annyi házi kedvenc lesz az országban, mint kisgyerek.

Double Ninth Festival celebrated in Chongqing
Folyamatosan öregszik a kínai népesség / Fotó: AFP

Demográfusok szerint ráadásul nem is várható egyhamar nagyobb változás, és abban is biztosak, hogy az egyébként is súlyosan eladósodott helyi önkormányzatok korlátozott mértékben fognak költeni a gyerekvállalás ösztönzésére.

A YuWa Population Research becslése szerint 

az országnak a GDP tíz százalékát kellene befektetnie a népesség stabilizálásához.

Európában bevált, Ázsiában nem

Az olyan országokban, mint Franciaország és Svédország, a múlt héten meghatározotthoz hasonló politika hasznosnak bizonyult, Kelet-Ázsiában azonban nem vált be, demográfusok szerint valószínűleg azért nem, mert túlságosan nagyok a nemek közötti egyenlőtlenségek. A Világgazdasági Fórum ezt mérő indexe szerint Dél-Korea a 46., Japán az 59. helyen áll a világon – Kína a 107. A több gyerek vállalására felülről lefelé irányuló intézkedések pedig ritkán hatékonyak.
 

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.