Közeleg a Márton-nap, amelynek hagyománya leginkább Európa nyugati felében elterjedt, de kevesen tudják, hogy Szent Márton kultusza nálunk már a honfoglalás előtt is virágzott. A legenda szerint Szent Márton egy álomban sietett Szent István király és az ország védelmére, a király tisztelete jeléül a zászlóira a hadvezér Márton képét festette. A Márton-napi szokások egy része máig fennmaradt.
A neves ünnephez népszokások is kapcsolódtak eleink korában,
ilyen volt például a Márton-napi lakoma, az időjóslás, az ajándékozás és a felvonulás is.
Talán nem bánjuk, de mára főként a lakoma maradt szokásban, a november 11-i ünnep elmaradhatatlan eleme a libapecsenye és az új bor, amelyet ilyenkor szokás először megkóstolni.
Az év többi napján csak keveseknél és ritkán kerül libasült az asztalra, a magyar lakosság évente, fejenként, megközelítőleg 3 kilogramm kacsahúst és 70 dekagramm – 1 kilogram közötti libahúst fogyaszt, ám Márton napjához közeledve megnő a libacomb és a libamell iránt is a kereslet a boltokban, a csúcsidőszak a Márton-napot és a karácsonyt megelőző pár napra koncentrálódik.
Szabó Miklós, a Magyar Lúdszövetség elnöke az ünnepnap előtt a Világgazdaságnak elmondta, hogy 20-25 százalékkal csökkentek a termelői árak, és már a kereskedőknek is ennyivel olcsóbban adták a libahúst. A lúdszövetség elnöke reméli, hogy ezt az árelőnyt a vásárlóknak is továbbadják.
Ízelítőül az árakról annyit:
|
A Márton-naphoz kötődően országszerte vigasságokat, lakomákat tartanak, a szállodák különleges programokkal készülnek, az éttermekben felkerülnek az étlapokra a libás finomságok, a borvidékeken pedig kinyílnak a pincék, miközben a Márton-napi hagyományokat is felelevenítik.
Ilyen például a november 17-ig tartó Libabőr fesztivál, az ősz legnagyobb gasztronómiai programja, amelynek keretében két héten át kóstolhatók az év újborai, a Márton-naphoz kapcsolódó gasztronómiai hagyományos és ínycsiklandó libafogások, és felfedezhetők a fesztiválhoz csatlakozó borászatok, éttermek és szálláshelyek kínálatai az ország különböző pontjain. A kóstolók mellett pincelátogatások, libás műsorok és koncertek, a gyerekeknek mustkóstoló, libahajtás várja a résztvevőket.
Ezen a hétvégén újra megrendezik, és vasárnapig tart a pincejárás a Pannonhalmi borvidéken, ahol több pincészet is ekkor mutatja be először újborait. Péntek a ráhangolódás napja, a szombati erős menet után a vasárnap a levezetésé. Itt szakvezetéses pincelátogatások, borkóstoló nélkül és borkóstolással, Márton-napi borvacsorák, finom falatok szerepelnek a kínálatban.
Márton-napi mulatságot tartanak 9–10. között Szentendrén, a Szabadtéri Néprajzi Múzeumban is. A Szent Márton Újborfesztivál és Libatoron a látogatók megismerhetik Szent Márton életét, érdekességeket tudhatnak meg a libakultusz eredetével kapcsolatban, de bepillanthatnak a vidám őszi társas munkák légkörébe is. Itt mesemondás, történelmi-irodalmi borműhely, őszi csemegék és kézműves termékek vására színesíti a programot, emellett a gyerekek kézműves-foglalkozásokon vehetnek részt, ahol lámpást is készíthetnek a Márton-napi felvonuláshoz. A Skanzen étteremben ízletes libaételek várják az érdeklődőket.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.