BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Kedvező lehet az adóváltozások hatása

A jövő évi adócsomag iránya alapvetően jó, az állam sokkal több pénzt hagy a vállalkozásoknál – vélik az adószakértők –, az egyszerűsített vállalkozói adót viszont nehéz lesz pótolni.

Az adócsökkentések kapcsán felvetődik a kérdés, hogy ténylegesen alkalmasak-e a szándékolt gazdaságélénkítő hatások előidézésére – mondta a Világgazdaságnak Fajcsák Gábor, az RSM Hungary adópartnere. A munkához kapcsolódó adók és járulékok mérséklése fundamentális és jogos elvárásnak tekinthető, miután a munkáltatói oldal jelentős bérnyomásnak van kitéve. A szociális hozzájárulási adó (szocho) jövő évre tervezett 2 százalékpontos csökkentésének és a minimálbér emelkedésének együttes hatására a dolgozók ugyan magasabb nettó bérre számíthatnak, a munkáltatók szempontjából viszont korántsem ennyire egyértelmű a pozitív hatás.

Fotó: Shutterstock

A kormány és a munkáltatói szervezetek megegyezése alapján a vállalatok 2020-tól újabb adócsökkentésre, egyszerűsítésekre számíthatnak. Ezek közül fontos, hogy a kisvállalkozásoknál 300 millió forintra, középvállalkozásoknál 400 millió forintra csökken a fejlesztési adókedvezményre jogosító beruházási értékhatár.

Megszűnik az egyszerűsített vállalkozói adó (eva), a magyar székhelyet választó nemzetközi sportszervezeteknek pedig 15 százalék adót, ekhót kell majd fizetniük munkavállalóik után.

Fajcsák Gábor megjegyezte: a kiva csökkentése szorosan kapcsolódik a szocho mérsékléséhez, alapvetően ugyanis annak hatását kívánja reprodukálni. Az eva megszüntetése viszont szerinte megkérdőjelezhető, hiszen ezzel egy rendkívül egyszerű adónem tűnik el. „Ennek az alkalmazása egy jól beazonosítható kör számára a lehető legkedvezőbb volt, a fennmaradó lehetőségek ezt nem tudják teljes körűen pótolni” – jelentette ki. A járulékok összevonásával kapcsolatban elmondta, hogy a magyar adórendszer töredezettsége ettől a lépéstől csökkenhet ugyan, de a mentesülési szabályoknál felmerülhet némi probléma. Az egyes járulékok mértéke eltérő volt, ezért kérdéses a jövőbeni alkalmazhatóságuk, mint ahogyan az sem világos, hogy kell-e a megszűnésükre számítani. A kkv-szektort érintő adóváltozásokkal kapcsolatban viszont pozitív volt, a társaságiadó-rendszer változásait az egyik leghatékonyabb és leginkább célzott intézkedésként értékelte.

A teljes cikket a Világgazdaság pénteki számában olvashatják

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.