Még mindig alacsony a pénzügyi tudatosság a magyarok körében, jellemző, hogy sorsjegyre többet költenek, mint amennyit a nyugdíjas évekre való felkészülés érdekében spórolnak.
Az emberek továbbra sincsenek tisztában a jogaikkal és a lehetőségeikkel, alapfogalmak sem tiszták számukra,
nem tudják például megkülönböztetni az adójóváírást és az adókedvezményt.
Éves szinten adókedvezmény és -visszatérítés címén 1100 milliárd forint marad az embereknél, de ennek döntő része családi adókedvezmény, pénzügyi termékek után tavaly mindössze 30 milliárd forintnyi adó-visszatérítésre nyújtottak be igényt a polgárok, noha nagyságrendileg évi 2400 milliárd forintnyi személyi jövedelemadót fizetnek be – hangzott el az OVB háttérbeszélgetésén.
Szükség van a tanácsadásra.
Az OVB felmérése szerint az emberek mindössze 11 százaléka ismerte az adó-visszatérítést nyújtó termékek teljes körét, s kevesebb mint harmaduk volt csak tisztában azzal, hogy vannak olyan termékek, amelyek után adójóváírás érvényesíthető.
Az emberek önállóan aligha fogják tömegesen növelni nyugdíj-megtakarításaikat – vélekednek a biztosításközvetítő vállalkozásnál. Ez azért különös, mert a felmérések azt mutatják, hogy más országokhoz képest a magyar polgárok az átlagosan nagyobb veszélynek érzik azt, hogy nem lesz elegendő a jövedelmük a nyugodt öregkorhoz, ám amikor tenniük kellene, nem lépnek. Európában a magyar nyugdíjas élen áll abban, hogy időskori jövedelmének több mint 90 százaléka valamilyen állami juttatásból származik, a megtakarítási rész elhanyagolható – az öngondoskodási célú tartalékok továbbra is csak a GDP 9 százalékát teszik ki itthon, a nyugat-európai szint 50 százalék körüli.
A teljes cikk a Világgazdaság pénteki számában olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.