A fogyasztói árak átlagosan 2,9 százalékkal voltak magasabbak októberben az egy évvel korábbiaknál, szeptemberhez viszonyítva 0,6 százalékkal emelkedtek – jelentette a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) pénteken.
Októberben 2,9 százalék volt az infláció, ami megegyezik a Magyar Nemzeti Bank (MNB) várakozásával. A maginfláció esetében az elemzők enyhe mérséklődésre számítottak – lapunk konszenzusa 3,8 százalékot prognosztizált – azonban ennél érdemben magasabb, 4 százalék lett a mutató,
ezzel elérte a jegybanki célsáv tetejét. Az árnyomás erősödése ennek ellenére nem biztos, egyrészt a fogyasztói árindex 3 százalék alatt alakult az év tizedik hónapjában, másrészt részben adóhatások okozhatták a mutató erősödését. Az MNB a mai nap folyamán teszi közzé az adószűrt maginflációs mutatót, amelyből kiderülhet, hogyan alakult az árnyomás októberben.
Az élelmiszerek ára 5,4 százalékkal nőtt, ezen belül a sertéshús 15,5, a párizsi, kolbász 10,8, a cukor 8,1, a kenyér 6,7, a liszt 5,8, az idényáras élelmiszerek (burgonya, friss zöldség, gyümölcs) 5,3 százalékkal drágultak. A szeszes italok, dohányáruk ára átlagosan 8,4, ezen belül a dohányáruké 12,1 százalékkal emelkedett. A szolgáltatásokért 3,3 százalékkal kellett többet fizetni, ezen belül a lakbér 10,9 százalékkal nőtt. A háztartási energia 0,7, ezen belül a tűzifa 6 százalékkal drágult. A járműüzemanyagok ára 4,0 százalékkal csökkent.
A fogyasztói árak átlagosan 0,6 százalékkal emelkedtek. Az élelmiszerek ára átlagosan 0,8 százalékkal nőtt, ezen belül drágult a párizsi, kolbász 3,1, a tej 2,3, a tojás és a sajt egyaránt 1,8, a sertéshús 1,2 százalékkal , valamint az idényáras élelmiszerek (burgonya, friss zöldség, gyümölcs) 0,8 százalékkal.
A szezonváltás következtében a ruházkodási cikkek 2,1 százalékkal többe kerültek. A szeszes italok, dohányáruk ára átlagosan 1,1, ezen belül a dohányáruké 1,8 százalékkal emelkedett. A háztartási energiáért 0,2 százalékkal kellett többet fizetni, ezen belül a tűzifa ára 2,0 százalékkal nőtt. A járműüzemanyagok ára 1,8 százalékkal volt magasabb.
Tavasz óta először fordult elő, hogy az éves bázisú inflációs mutató gyorsult – írja elemzésében az ING. A szeptemberben mért 2,8 százalék után némi meglepetésre 2,9 százalékra kúszott az októberi mutató. A piaci várakozásnál erőteljesebb általános árszínvonal emelkedés egyértelműen az élelmiszerek árában bekövetkezett változásokhoz köthető. A sertésinfluenza hatása már a feldolgozott élelmiszerek árába is begyűrűzött. Ennek fényében érthető, hogy miért emelkedett a maginfláció is 4 százalékra. Ez utóbbiban ugyanakkor szerepet játszik a dohánytermékeket érintő jövedéki adó emelés is.
Az élelmiszerekre visszatérve, jelentősen drágult a cukor, valamint friss és feldolgozott gyümölcs is. Szintén hozzájárult a vártnál magasabb inflációhoz a hagyományos tüzelőanyagok (szén, brikett, tűzifa) jelentős áremelkedése. Bár havi alapon közel 2 százalékkal nőtt az üzemanyagok ára is, de a tavalyi év magas bázisa miatt ez némileg ellensúlyozta a korábban említett árfelhajtó tényezőket. A tartós fogyasztás cikkek áralakulása szintén mérsékelte a mutatót. Előre tekintve a mai adat azt is jelenti, hogy a szeptemberi mélypont után már októberben elindult és várhatóan az év végéig kitart az infláció gyorsulása és nem elképzelhetetlen, hogy a fő inflációs mutató a 4 százalékot is megközelíti az év végén.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.