Átlépte a 7,2 milliárd eurós küszöböt az elmúlt öt évben Magyarországra hozott tíz legnagyobb projekt értéke. A Világgazdaság annak apropóján nézte át a 2014–2019 közötti időszakot, hogy a külföldről beáramló közvetlen tőkebefektetéseket (FDI) kezelő Nemzeti Befektetési Ügynökség (HIPA) éppen öt éve kezdte meg működését. Ebben a ciklusban az állami tulajdonban lévő szervezet 454 projektet menedzselt, amelyek bő 85 ezer munkahelyet teremtettek. Ezek összértéke meghaladja a 18,8 milliárd eurót.
A legnagyobb tíz befektetés a teljes ráfordítás mintegy 38 százalékát adja.
A top 10-es listáról négy gigaberuházást az idén jelentettek be, a Magyarországra érkező FDI tehát felfutó pályán halad. Az a következtetés is levonható, hogy átrendeződik a beáramló tőke a származási hely szerint: 2019-ben már a távol-keleti befektetések domináltak itthon, megtörve a német hegemóniát.
A legnagyobb fejlesztések közül hat ázsiai – négy dél-koreai, egy-egy indiai és japán –, három németországi, egy pedig magyar hátterű.
A listát a Samsung SDI és a Mol projektje megosztva vezeti 1,2 milliárd eurós bekerüléssel. Az előbbi Gödön építi meg a világ egyik legnagyobb akkumulátorgyárát, az utóbbi Tiszaújvárosban tervez poliolkomplexumot. Ezzel a Samsung 1200, a Mol 200 új munkahelyet hoz létre. A Samsung SDI a második körben bővít, az első még 2016 őszén indult – 300 millió euróból 600 fő foglalkoztatására tervezve –, ez a projekt zárja a top 10-es listát. A harmadik szereplő a Mercedes-Benz Manufacturing Hungary Kft., amely 2016 nyarán jelentett be egymilliárd eurós gyárépítést Kecskeméten. A fejlesztéssel 2500 munkahely jön létre.
A teljes cikk a Világgazdaság szerdai számában olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.