Magyarországon eddig 1014 bejelentett esetben 2067 afrikai sertéspestis (ASP) miatt elhullott vaddisznó tetemét találták meg, vagy lőtték ki diagnosztikai céllal. A vírus a vadállományban az ország északkeleti részén több gócban is aktív, de a házisertés-állományból nem jelentettek ASP-megbetegedést – foglalta össze a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) a sertéspestishelyzetet.
Szeptember végén a betegség átlépte a Dunát, a Pilisi Parkerdő Zrt. Budakeszi Erdészetének területén egy körülkerített erdőrészen hullottak el ASP-ben megbetegedett vaddisznók. Úgy tűnik, hogy Borsod-Abaúj-Zemplén megyéből a Tisza mentén, esetleg a folyó közvetítésével terjed a betegség.
Az ASP-helyzet a szomszédos országokban is súlyos, és romlott is a közelmúltban, emiatt Magyarországon is magasabb készültség és határozott intézkedések indokoltak. A NAK összefoglalója szerint a legnagyobb terjesztési kockázatként az ember általi terjesztést kell kiemelni. Az emberek elsősorban élelmiszer-hulladékkal és a ruházaton keresztül tudják terjeszteni a vírust.
Folyamatos fertőzőforrás a betegség jelenléte a vadállományban. A pillanatnyi ismeretek szerint általánosan kijelenthető, hogy ahol a vaddisznóállomány sűrűsége 0,5 állat alá csökken négyzetkilométerenként, ott a vírus korlátozza saját magát, és végül a terjedése is megállhat. Magyarországon átlagosan 2-2,5 állat a vaddisznóállomány egy négyzetkilométerre eső sűrűsége, ezért érdemi előrelépést az állomány gyérítése és ezzel együtt a tetemek begyűjtése jelentene.
A teljes cikket a Világgazdaság csütörtöki számában olvashatja
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.