Az Európai Bizottság 2019 szeptemberében hozta nyilvánosságra a legfrissebb „Study and Reports on the VAT Gap in the EU-28 Member States ” című jelentést, amely a 2017-es áfarés adatokat tartalmazza az Európai Unió 28 tagállamára vonatkozóan. A jelentés újdonsága, hogy a 2017-es adatokon túl, a 2018-as áfarés értékek előzetes becslése is megtalálható benne.
A legfrissebb információk alapján az Európai Unió 28 tagállamában az áfarés 2017-es értéke 11,2 százalékot, amely összegszerűen 137,5 milliárd euró különbözetet jelent a potenciálisan beszedhető általános forgalmi adó és a ténylegesen beszedett általános forgalmi adó összege között. A PwC Magyarország adószakértői aláhúzzák: a vizsgálati periódusban (2013-2017) ez az eddig mért legalacsonyabb érték, a 2018-as előzetes becslések pedig azt mutatják, hogy még tovább fog csökkenni – egészen 130 milliárd eurós érték alá becsülik a 2018-as adatot.
A PwC szakértői elsősorban azt vizsgálták, hogy a közép- és kelet-európai régió országaihoz – Csehország, Ausztria, Lengyelország, Románia, Szlovákia – képest a Magyarország által elért teljesítmény hogyan értékelhető.
A régióban Magyarország a képzeletbeli dobogó harmadik fokán áll – Lengyelország mellett – 14 százalékos eredményével. Az első helyen Ausztria (8 százalék), a második helyen pedig Csehország végzett 12 százalékos áfarés értékkel (a 2017-es áfarés értékek alapján felállított rangsor). Az előzetes becslések alapján Magyarország 9 százalékos áfarés értékkel büszkélkedhet a 2018-as adóévre vonatkozóan, amely uniós szinten is kiemelkedő eredmény.
„A pozitív eredmény több tényezővel is magyarázható, amelyek közül a legjelentősebb előrelépést minden bizonnyal a Nemzeti Adó- és Vámhivatal által bevezetett online számla adatszolgáltatási kötelezettség hozta” – mondta Szalay Adrienn, a PwC Magyarország adó- és jogi tanácsadási üzletágának menedzsere.
„Az előzetes becslések szerint Magyarország esetében 10 százalékos érték alá tehetőek az áfarés adatok a 2018-as évre. Úgy gondolom, hogy ez az áfabeszedési arány a (közel)jövőben még tovább is javulhat – például az adóhatóság által már bevezetett, vagy olyan tervezett adatszolgáltatási kötelezettségeknek köszönhetően mint a SAF-T1” – hangsúlyozta Farkas Gábor, a PwC Magyarország adó- és jogi tanácsadási üzletágának igazgatója.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.