A GKI Gazdaságkutató Zrt. bizonyult a legpesszimistábbnak abban az összevetésben, amelyet a Világgazdaság végzett a négy nagy hazai intézet – a GKI mellett a Pénzügykutató Zrt., a Kopint-Tárki Zrt. és a Századvég Gazdaságkutató Zrt. – év elején kiadott GDP-előrejelzése kapcsán. A 2015–2019-es időszakot nyomon követve az tűnik ki, hogy az elemzőcég által közölt első negyedéves növekedési prognózisokban zömében 1 százalékpont körüli negatív eltéréssel mérték be a magyar gazdaság éves alakulását a tényadathoz képest. A GKI – ahogy más elemzőcég is – többször korrigált az adott év várható GDP-dinamikáján, a negyedévente frissített becslései már közelebb álltak a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) mutatóihoz.
Az intézeti összevetést érdemes kiegészíteni a kormány előrejelzéseivel is, amelyek reálisabban közelítettek a tényadatokhoz.
Időrendben haladva 2015-re a GKI 2 százalékos bővülést jelzett első körben. Mint utóbb kiderült, ez 1,5 százalékponttal maradt el a KSH első, 3,5 százalékos tényadatától, miközben a kormányzat által áprilisban publikált szám 0,4 százalékpontos eltérést mutatott.
A Századvég 3,1 százalékos, a Pénzügykutató 2-2,5 százalékos (ezt még 2014 végén adta ki), a Kopint-Tárki pedig 3,2 százalékos becslésre jutott.
Egy évvel később, 2016 márciusában a GKI 2,3 százalékos prognózisa megegyezett a KSH eredményével, ezt azonban a cég júniusi frissítésében 2 százalékra mérsékelték. A konvergenciaprogram 0,2 százalékponttal volt optimistább, a Századvég, a Pénzügykutató és a Kopint-Tárki 2,4 százalékot jelzett. A 2017-es év eleji növekedési prognózist a GKI 3,2 százalékra hozta ki, amely újra egy százalékpont körüli (0,9) lemaradásban volt a 4,1 százalékos tényadattól. Ezzel a kormányzati konvergenciaprogram teljes összhangban állt. A Századvég elemzői 3,6 százalékos előrejelzést tettek közzé.
A teljes cikk a Világgazdaság hétfői számában olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.