Érdemi, 1,5 százalékos emelkedéssel reagált az olaj világpiaci ára arra, hogy a Kőolaj-exportáló Országok Szervezete (OPEC) és társult államai napi 500 ezer hordóval emelték a piacról kiszorítandó olajmennyiséget. A január elejétől március végéig hatályos, összesen napi 1,7 millió hordós kitermeléscsökkentéstől a Brent és a WTI árfolyama is két és fél havi csúcsra ralizott. Ugyan az érintett olajhatalmak optimistán nyilatkoztak, az elemzők szerint számos kockázat veszélyezteti a megállapodás sikerét. A további félmillió hordós csökkentésnek papíron elégnek kell lennie, ám az egyik nagy kérdés, hogy mennyire fogják betartani az érintettek – közölte lapunk kérdésére Pletser Tamás, az Erste árupiaci szakértője. Az OPEC és a megállapodásban részes államok kitermelése csoportszinten megfelel az előírásoknak, de csak azért, mert több olajhatalom – például Szaúd-Arábia, Kuvait és Angola – messze túlteljesítik saját kvótájukat. Ezzel ellensúlyozzák, hogy számos állam – mint Oroszország, az Egyesült Arab Emírségek vagy Irak – nem tartja magát a saját vállalásához.
Pletser arra is felhívta a figyelmet, hogy az előrejelzések szerint az összesen napi 1,7 millió hordós csökkentés miatt jövő év végére akár már hiány is lehet a piacon. A megállapodás akár a szaúdi költségvetésnek is kényelmes 80-85 dolláros szintre repítheti az árfolyamot, de csak akkor, ha a becsléseknek megfelelően nő a kereslet – hangsúlyozta. Kína a világ legnagyobb olajimportőre, az elmúlt egy évben a vártnál rosszabb kínai növekedési adatokra esett az olajár, mivel a befektetők arra spekuláltak, hogy a távol-keleti ország olajkereslete nem nő a várt mértékben.
A teljes cikket a Világgazdaság hétfői számában olvashatja
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.