A túlfűtött retorika, a Hongkong és a Hszincsiang-Ujgur Autonóm Terület körüli feszültségek dacára az Egyesült Államok és Kína folytatja a kereskedelmi tárgyalásokat és közelebb került egy részmegállapodás megkötéséhez – értesült a Bloomberg hírügynökség a tárgyalásokhoz közeli forrásokból.
A szerdán közölt hír megfordította a pesszimista hangulatot a vezető európai tőzsdéken, így megugrottak és mindenhol nyereségbe fordultak az irányadó indexek.
A nevük elhallgatását kérő források a Bloombergnek nyilatkozva kijelentették, hogy Donald Trump amerikai elnök keddi londoni kijelentéseit nem szabad úgy értelmezni, mintha a tárgyalások holtpontra jutottak volna. Donald Trump rögtönzött, kapásból beszélt, amikor azt mondta, lehetséges, hogy a 2020. novemberi elnökválasztás utáni időkre csúszik át a megállapodás megkötése – fejtegették.
Az egyik Peking álláspontját jól ismerő forrás jelezte, valószínűleg nem lesz hatása az amerikai-kínai kereskedelmi tárgyalásokra annak, hogy az amerikai kongresszus olyan törvényeket fogadott el, amelyekkel szankciókat szorgalmaz kínai tisztségviselők ellen a Hongkongban és Hszincsiangban elkövetett emberijogsértések miatt.
Az Egyesült Államok kereskedelmi ügyekben illetékes tárgyalói arra számítanak, hogy még december 15., azaz a kínai importtermékeket sújtó újabb amerikai pótvámok bevezetésének határideje előtt tető alá tudják hozni a hónapok óta várt kétoldalú kereskedelmi részmegállapodást. A függőben lévő kérdések között van még, hogy miként garantálja Kína az amerikai agrártermékek vásárlására tett ígéreteinek vásárlását, és pontosan milyen vámokat vonnak vissza.
A Bloomberg faxon elküldött kérdésére, miszerint mikor, milyen ütemben és milyen pótvámokat szüntetnek meg, egyelőre
Jóllehet mindkét ország tisztségviselői többször is megismételték, hogy a tárgyalásokon előrelépéseket értek el, és folyamatos kapcsolatban állnak egymással a felek, az ugyancsak mindkét oldal részéről elhangzó negatív hangvételű nyilatkozatok minden alkalommal felszítják a befektetők azon aggodalmát, miszerint kudarcba fulladhatnak az egyeztetések. Így Trump elnök keddi kijelentései miatt is jelentősen estek a részvényárfolyamok szerte a világban, az államkötvények drágultak, a válságok idején biztos menedéknek számító devizák erősödtek.
A Bloomberg szerda délelőtt megjelent értesülése felpezsdítette a kockázatvállalási kedvet.
Délután fél egykor a londoni FTSE-100 index 0,23 százalékos, a frankfurti DAX-30 index 1,04 százalékos, a párizsi CAC-40 pedig 1,28 százalékos pluszban állt. Fél százalék körüli emelkedésre váltottak a határidős New York-i tőzsdeindexek is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.