BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

NMHH: a 4G-hálózat uralja a magyar mobilnetforgalmat

A hivatal jelentése szerint az idei második negyedévre a mobilinternet-forgalom több mint 95 százaléka már 4G-hálózaton zajlott.

A mobiltelefon-, a mobilinternet- és a mobil M2M-szolgáltatások főbb mennyiségi mutatóinak alakulását bemutató új, 2019 első félévének adatait is magába foglaló mobilpiaci jelentését tette közzé ma a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság.

A dokumentumból kitűnik, hogy a legtöbb trend folytatódott. Tovább erősödött a 4G: fél év alatt csaknem 4 százalékponttal nőtt a mobilinternetre 4G-n keresztül csatlakozott SIM-kártyák aránya és 5 százalékponttal az ilyen hálózaton bonyolított hívásforgalom. Ugyanakkor megtorpant az SMS-küldés népszerűsége.

Mivel az előző riport a 2015 és 2018 év vége közötti időszakot vizsgálta, eredményei hosszabb távú, látványosabb folyamatokat mutattak ki. Az új jelentés a korábbit egészíti ki a 2019 első félévére vonatkozó adatokkal. A teljes jelentés elolvasható az NMHH honlapján.

Teret nyer a 4G, nő az adat- és a beszédéhség is

A jelentés megállapítja, hogy a 4G-hálózatok jelentősége tovább erősödött, valamint a felhasználók is egyre több 4G-s készüléket használnak. 2019 második negyedévére a mobilinternet-forgalom több mint 95 százaléka, míg a belföldön indított hívásforgalom 17 százaléka már 4G-hálózaton zajlott, ami előbbi esetében 1,4-es utóbbinál 5 százalékpontos emelkedés 2018 végéhez képest.

Ezzel egyidejűleg az internetforgalom is megugrott, 2015 végéhez képest négy és félszeresére, ezen belül 2019 első felében több mint nyolc millió GByte-os bővüléssel az év közepére megközelítette 80 millió GByte-os negyedéves adatforgalmat.

Fotó: Európai Bizottság

Az okostelefonos szegmens adatforgalma 2019 első félévében több mint 16 százalékkal bővült – 51,5 GByte-ra, a fajlagos forgalom pedig több mint 12 százalékkal 2,41 GByte/hó-ról 2,71 GByte/hó-ra emelkedett. Mára az összes, 6,8 milliónyi mobilinternet-kártya több mint 93 százaléka az okostelefonos-szegmenshez tartozik. Figyelemre méltó, hogy az okostelefonos lakossági felhasználók átlagos havi adatforgalma 2018 eleje óta már meghaladja a nem lakosságiakét.

A külföldön járó előfizetők nemcsak többen, hanem többet is használják a mobilinternet-szolgáltatást: a külföldi internethasználat csaknem megduplázódott 2018 és 2019 első féléveinek vége között: 1,66 millió GByte-ról mintegy 3 millió GByte-ra emelkedett, a fajlagos forgalom alig fél GByte-ról csaknem háromnegyed GByte-ra növekedett, a külföldön internetforgalmat bonyolító SIM-kártyák száma pedig ötödével, 1,16 millióról 1,4 millióra nőtt.

A belföldi mobiltelefonálás forgalma közel ötödével gyarapodott 2015 negyedik és 2019 második negyedéve között – az idei első félévben 5 százalékpontos volt a növekedés –, és a forgalmat bonyolított SIM-kártyák fajlagos forgalma is 17 százalékkal bővült. Most először látszik viszont az adatokból, hogy némileg visszaesett az SMS-ek száma: az év első negyedévében 6, a másodikban 4 százalékkal kevesebbet küldtek az előfizetők az előző év hasonló időszakához képest.

A belföldön bonyolított internetforgalom megoszlásának alakulása a hálózat típusa szerint:

Fotó: NMHH

A mobiltelefon-szolgáltatás piacán a hívásforgalmat bonyolított SIM-kártyák alapján 2015 vége és 2019 első féléve között folyamatosan a Magyar Telekom volt a piacvezető, részesedése 45 százalék körül alakult. A piaci sorrendben második Telenor részesedése ezalatt mintegy két és fél százalékponttal csökkent, míg a harmadik helyen álló Vodafone szolgáltatóé csaknem 2 százalékponttal nőtt. A további szolgáltatók részesedése valamivel több mint fél százalékponttal erősödött, de összességében 2019 első félévének végére sem érte el az 1 százalékot.

A mobilinternet-szolgáltatás piacán az internetforgalmat bonyolított SIM-kártyák száma alapján 2015 vége és 2019 első féléve között ugyancsak a Magyar Telekom volt a piacvezető szolgáltató, részesedése másfél százalékponttal erősödött és 2019 első félévének végén megközelítette a 45 százalékot. A második és harmadik helyen álló Telenor és Vodafone között hullámzóan alakult a verseny az elmúlt három és fél évben. Az idei második negyedévben a Telenor 27,1 százalékot, a Vodafone 26,7 százalékot tudhat magáénak. A további szolgáltatók együttes piaci részesedése a három és fél év alatt bár valamelyest nőtt, de 2019 első félévének végére sem érte el az 1,4 százalékot.

A feltöltőkártyás előfizetések leáldozóban vannak

A mobiltelefon-szolgáltatás piaca a jelentésben vizsgált időszakban, 2015 vége óta folyamatosan telített, a hívásforgalmat bonyolított SIM-kártyák száma 9,79 millió darabbal érdemben nem változott, ahogy az sem, hogy az utólag fizető, számlás ügyfelek esetében az egy előfizetésre jutó átlagos havi forgalom tízszerese a kártyásnak.

Egyre népszerűbbek ugyanakkor a számlás előfizetések a feltöltőkártyásokkal szemben: 2019 első félévére már a hívásforgalmat bonyolított SIM-kártyák csaknem kétharmada volt számlás – míg 2015 végén csak 56,6 százalék volt a részarányuk –, és a hívásforgalom 95 százalékát is erről a típusról indítják.

Az M2M – tehát az emberi beavatkozás nélkül megvalósított, eszközök közötti kommunikációhoz kapcsolódó – SIM-kártyák száma 1,1 millióról 1,15 millió darab fölé emelkedett az idei első félévben.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.