A magyar vállalkozásoknak igen sok adóadminisztrációs kötelezettségük van, ennek okai részben a gyakran változó adószabályok, másrészt a tényleges bürokratikus teendők nehézsége – erről Fischer Ádám, a Niveus Consulting Group jogi partnere beszélt a Világgazdaságnak. Szerinte indokolatlanul sok az állammal való kapcsolattartásra szolgáló különböző felület, a bonyolult jelentési és bejegyzési kötelezettség pedig akadályozza a vállalatok mindennapi tevékenységét. A magyar tulajdonú, egyebek között jogi és adótanácsadással foglalkozó Niveus szakértője kiemelte: mindennek mérhető munkaerőköltsége van, és aránytalanul magas terhet ró a hazai kis- és középvállalati szektorra.
A múlt hét elején elfogadott adótörvény-változásokról Fischer Ádám úgy vélekedett, hogy azok ugyan kibővítik a jelentéstételi kötelezettséget, de informatikai szempontból már nem hoznak nagy változást.
Ahol a rendszer már eleget tesz az online számlával szembeni elvárásoknak, ott valószínűleg egy kisebb korrekcióval megoldódik az összes számla jelentése. A mostani változás inkább azokat érintheti, akik eddig egyáltalán nem bocsátottak ki jelentéstételi kötelezettség alá eső számlát
– mutatott rá. De ezekre a cégekre vélhetően csak egy egyszeri fejlesztési feladat hárul, ahogy az online pénztárgépek bevezetésénél is történt. Akkor kezdetben sok nehézséget okozott a működtetés, de mára rutinszerűvé vált. A számlatovábbítás kapcsán a szakember szerint inkább az a kérdés, hogy a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) 2021-ig felkészül-e az áfabevallások elkészítésére. Ez főleg a kisebb vállalkozások dolgát fogja megkönnyíteni, hiszen a nagyvállalatok könyvelési rendszere általában képes automatizáltan elkészíteni és beküldeni az áfabevallásokat. A vállalkozások ezzel nemcsak az informatika okozta nyűgöktől szabadulnának meg, de kézzelfogható költségcsökkentést is eredményezne számukra.
Fischer Ádám szerint már eddig is hatékony intézkedések történtek a gazdaság fehérítésére. Ezt igazolja például, hogy az áfarés 22-23 százalékról mindössze 9 százalékra csökkent. Az még fontos lenne, hogy a foglalkoztatáshoz kapcsolódó, feketén vagy bújtatott módon kifizetett jövedelmek arányát a minimálisra szorítsák vissza.
Itt egyrészt a járulékok csökkentése, másrészt a korábban már beharangozott, célzott ellenőrzések alkalmazása segíthet
– vélekedett. Szintén fehérítené a gazdaságot egy olyan környezet kialakítása, ahol a szolgáltatást használók is érdekeltek a szolgáltató jogszerű működésében. Ehhez hozzájárulhat az a több érzékeny területen már alkalmazott módszer, hogy a NAV közli azt a rezsióradíjat, amelynél kevesebbért szabályos adózás mellett egy adott tevékenységet nem lehet folytatni. Pozitív eredményt hozhatna, ha egyes, magánszemélyeknek végzett munkák (például lakásfelújítás) esetében a szolgáltató által felszámított áfát valamilyen formában elszámolhatóvá tehetnék a megrendelőnek.
A teljes cikk a Világgazdaság keddi számában olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.