A régió legnagyobb gazdasága, Lengyelország érezte meg először a német autóipar visszaesését: az idei harmadik negyedévben két és fél év után először csökkent 4 százalék alá a lengyel GDP-növekedés. A béremelkedés a magasabb bázis miatt egyre kevésbé támogatja a fogyasztás bővülését, az idén bevezetett 13. havi nyugdíj pedig csak átmenetileg emelte a forgalmat. A fogyasztás ugyanakkor jövőre is 3 százalék felett maradhat. A várakozás szerint a beruházási ráta tovább csökkenhet, különösen a helyi önkormányzatoké, mivel a törvényhozás jelentősen csökkentette a pénzügyi mozgásterüket. A monetáris politika oldaláról az elemzők nem várnak változást.
A GDP-bővülés lassulása kontrollált, az infláció pedig év végére 2,6 százalékra enyhült az év közepi 3 százalékról.
A hatóságilag rögzített energiaárak viszont kissé emelkednek jövőre, a minimálbér pedig 15 százalékkal nő, ami enyhe inflációs nyomással járhat.
Csehországban folytatódnak az idei folyamatok:
a szűk munkaerőpiac, a csak minimálisan csökkenő külső kereslet és a relatíve gyenge korona segíti a gazdasági növekedést.
A korona stabil volt, gyakorlatilag az euróval szembeni januári szinten zárta az évet. Ugyanakkor a jegybank és a piac szerint is gyenge az árfolyam a fundamentumokhoz képest, a jegybank hiába próbálta verbális intervencióval erősíteni, a jegyzésre a nemzetközi kockázatkerülő hangulat nyomta rá a bélyegét. Elemzők szerint a 2 százalékos alapkamat változatlan maradhat az elmúlt másfél év nyolc kamatemelése után.
Érdekesség, hogy a cseh költségvetés az elmúlt három évhez hasonlóan 2019-ben is pluszos, pontos adat még nincs, de vélhetően a tavalyi, 0,9 százalékos GDP-arányos többlet környékén lesz.
A teljes cikket a Világgazdaság keddi számában olvashatja!
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.