Az Európai Unió és az euróövezet óriási belső kereskedelmi többletének hátterében a tömeges adócsalások állhatnak – állítja a kieli Világgazdasági Intézet és a müncheni Ifo gazdaságkutató intézet közös tanulmánya. Az Európai Unió a belső kereskedelemben 2018-ban 307 milliárd eurós többletet hozott össze, a közösség GDP-jének nagyjából 2 százalékát, többet, mint a nyolc legkisebb uniós tagállam gazdasága együttvéve – pedig az összegnek értelemszerűen nullának kellene lennie. Az euróövezet belső többlete 126 milliárd eurós lett 2018-ban. A kutatók 1993-ra visszamenőleg vizsgálták az adatokat: azóta enyhén pluszos a mérleg, a 2004-es bővítés után azonban nagyon megugrott.
Az elmúlt tizenkét évben a teljes közösség többlete 2900 milliárd eurós volt.
Martin Brami, az Ifo kutatója és Gabriel Felbermayr, a kieli intézet elnöke szerint a többlet jelentős részéért az áfacsalások lehetnek a felelősek. Úgy magyarázták: mikor egy cég bejelenti a saját termékét exportra, mentesül a forgalmi adó alól. Ugyanakkor lehet, hogy a valóságban mégsem exportra megy a termék, hanem a határokon belül marad, így pedig nem jelenik meg a másik fél importstatisztikáiban, és adózatlan marad.
A kutatók szerint ez a gyakorlat 2018-ban mintegy 30 milliárd eurót húzott ki a tagállamok zsebéből, de az összeg elérheti a 60 milliárd eurót is.
Felbermayr és Brami több dologgal is próbálta magyarázni a többletet, de az általuk felhozott mérési hibák és véletlen figyelmetlenségek önmagukban nem okoznának ekkora eltérést. A kutatók hangsúlyozták: a globális többlet 357 milliárd eurós volt 2018-ban – tehát az összeg 86 százalékát az unió egymaga produkálja. Ez akkora összeg, amivel a döntéshozóknak is foglalkozniuk kell, ráadásul rávilágít arra, hogy az uniónak a tagállamok nem valós adatokat szolgáltatnak.
A teljes cikk a Világgazdaság szerdai számában olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.