A Magyar Orvosi Kamara (MOK) egy komplex rendszer részeként képzeli el az orvosi bérrendezést – erről a kamara elnöke beszélt szerdai sajtótájékoztatóján.
Kincses Gyula elmondta azt is, a köztestület által elkészített és nyilvánosságra hozott bértáblaajánlásról már volt egy tárgyalási forduló az Emberi Erőforrások Minisztériumának képviselőivel.
Úgy fogalmazott, a tárgyalások nemcsak bérről, hanem az egész egészségügyi rendszer finanszírozási átalakításáról fognak szólni, a tavaly év végén megjelent kormányrendelettel kontextusban tekintik át a lehetőségeket.
Álmos Péter alelnök elmondta, a kamara által kidolgozott bértábla-javaslat alapja az osztrák bértábla 70 százaléka. Úgy vélik, ha az abban foglaltak megvalósulnak Magyarországon, akkor csökken az orvoselvándorlás, a most külföldön dolgozó magyar orvosok hazajönnének és megszűnne, valamint büntethető lenne a hálapénz.
A MOK javaslata szerint
a rendszerbe belépő, kezdő rezidensnek 687 837 forint lenne a bruttó alapbére, egy öt éve rezidensként dolgozónak 875 906 forintos, egy kezdő szakorvosoknak 1 154 920 forintos, egy 37 éves szakorvosi tapasztalattal rendelkező orvosnak 2 millió felett lenne a bruttó alapbére.
Kincses Gyula jelezte, az egészségügyi ágazatban dolgozók képviseletére jogosult, a sztrájktárgyalásokban résztvevő MSZ EDDSZ is készül egy saját bértáblával, amiben – elmondása szerint – az abban foglalt bértételek hasonlóak a kamara által javasolttal.
A kamarai elnök szerint a 2021-es költségvetésben az orvosbérekre már „szabad szemmel is jól látható” összegnek kell szerepelnie.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.