Rendkívül összetett hatású a madárinfluenza – fogalmazott a Világgazdaságnak Csorbai Attila, a Baromfi Termék Tanács (BTT) elnök-igazgatója. Egyrészt a magyar exportőröknek már szembesülniük kellett azzal, hogy
több országból is kitiltották a magyar baromfihúst, illetve baromfitermékeket:
Dél-Korea, az Egyesült Arab Emírségek, a Fülöp-szigetek, Izrael, Kína és Tajvan egész Magyarországról, Hongkong, Japán és Szingapúr pedig regionalizációt alkalmaz, azaz csak a fertőzéssel érintett Komárom-Esztergom és Hajdú-Bihar megyéből nem fogadja a magyar baromfit. „Az úton lévő szállítmányokat minden bizonnyal nem hozzák vissza az exportőrök, hanem keresnek vevőt a térségben” – mutatott rá Csorbai Attila, jelezve, hogy ezek a szállítmányok nem fertőzöttek.
A piacszűkülés mellett más hatásokat is hozhat a madárinfluenza. Ilyen lehet, hogy Ukrajnában magas patogenitású madárinfluenza vírusát mutatták ki.
Az Európai Unió szabályai szerint az exportáló ország teljes területének mentesnek kell lennie a madárinfluenza-vírustól, kivéve, ha regionalizációs megállapodást kötöttek.
A Brüsszelből származó információk szerint az EU nem függesztette fel a behozatalt, viszont mivel hivatalosan is megerősítették a magas patogenitású madárinfluenza kitörését, az ukrán hatóság nem állít ki exportengedélyt. Amennyiben azonban Ukrajna kéri a regionalizáció bevezetését – amit a Világgazdaság értesülései szerint eddig még nem tett meg –, Brüsszel körülbelül egy hét alatt bevezeti az új szabályozást, és a nem fertőzött területekről ismét lehetővé válik az ukrán baromfihús szállítása az unióba.
A teljes cikket a Világgazdaság szerdai számában olvashatja
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.