BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Kína is megerősítette, hogy aláírják a kereskedelmi részmegállapodást

A szerződés pontos tartalma egyelőre ismeretlen, de valószínű, hogy az első fázis az egymás árucikkeire kölcsönösen kivetett illetéket csökkenti.

Liu Ho kínai miniszterelnök-helyettes január 13-án háromnapos látogatásra Washingtonba utazik, ahol aláírja az amerikai-kínai kereskedelmi konfliktus megoldását célzó részmegállapodást – jelentette be Kao Feng, a kínai kereskedelmi minisztérium szóvivője csütörtöki sajtótájékoztatóján Pekingben.

A bejelentéssel a kínai fél megerősítette a látogatás időpontjáról szóló sajtóértesülést, ami azt követően röppent fel, hogy Donald Trump amerikai elnök egy december 31-én közzétett Twitter-bejegyzésben egyoldalúan kijelölte a január 15-ét, mint az aláírás dátumát.

Rázósan indul az elnökválasztási év Trump számára

Bejelentésében az elnök elmondta, hogy „Kína magas szintű képviselői” is részt vesznek az aláírási ünnepségen, január 15-én és azt tervezi, hogy később Kínába utazik, ahol a második fázisról további tárgyalásokat kezdeményez.

Trump bejegyzésében egyúttal azt is közölte: az aláírást követően egy későbbi időpontban Pekingbe látogat majd – ezt azonban kínai részről még nem erősítették meg.

A több mint másfél éve tartó kereskedelmi háború lezárására irányuló részmegállapodás tartalmára vonatkozóan egyelőre a felek nem közöltek részleteket, Robert Lighthizer amerikai kereskedelmi főtárgyaló csupán annyit közölt, hogy a megállapodás első szakaszának részeként

Kína két éven belül további 80 milliárd dollár értékben vásárol majd amerikai mezőgazdasági termékeket.

Donald Trump, az Egyesült Államok és Hszi Csin-ping, Kína elnöke
Fotó: AFP

Ennek némileg ellentmondott a kereskedelmi tárgyalásokon személyesen részt vevő Han Csün, kínai mezőgazdasági és vidékügyi miniszterhelyettes hétvégi nyilatkozata, miszerint Kína nem emeli a gabonára vonatkozó behozatali kvótáit, így ugyanis a kínai megrendelők nem tudják számottevő mértékben bővíteni az amerikai kukorica, rizs, illetve búza behozatalát.

A kereskedelmi minisztérium szóvivője csütörtökön azonban hangsúlyozta: a gabonakvóták fenntartásáról szóló döntés nem akadályozza az amerikai mezőgazdasági termékek behozatalának bővítését.

Emellett várhatóan az egymás áruira kivetett pótvámok mérséklését írhatja elő az egyezmény első szakasza.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.