Új, kis- és középvállalkozóknak szóló hitelprogramokat hirdetett meg a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) – jelentette be Sipos-Tompa Levente elnök-vezérigazgató.
A bank tavaly az EU-s forráskezelés során 125 milliárd forintnyi új hitelt helyezett ki, míg a saját forrású kihelyezés 70 milliárd forint felett volt.
Ugyanakkor a bank tevékenységének áttekintése nyomán a pénzintézet az uniós forráselosztás szükséges felgyorsítása mellett azt is definiálta, hogy szükség van új hitelprogramokra is, hiszen továbbra is rengeteg olyan kkv van a piacon, amely forráshiányos.
A mostani 3 új program induló kerete 200 milliárd forint, a hitelprogram forrását az MFB intézményi forrásbevonással oldja meg
– mondta Sipos-Tompa Levente.
A programok közös eleme, hogy azok ingatlan és gépvásárlásra, vagy felújításra igényelhetőek, illetve a a beruházáshoz kapcsolt forgóeszközhitel is igényelhető hozzájuk. Beruházási kölcsönt maximum 10, forgóeszközhitelt maximum 6 évre nyújt a bank, a fenntartási idő 24 hónap, a szükséges önerő 10 százalék.
Garamvölgyi Balázs ügyvezető igazgató szerint a bank meghosszabbította, kibővítette a pénzügyi vállalkozás refinanszírozási konstrukcióját (pvrk).
A korábbi, 100 milliárdos keretösszegű termékkel 1300 vállalkozást tudtak finanszírozni, ám az igények felmérése után fix kamatozású konstrukciót is kidolgoztak, s emellett immár agrár vállalkozások számára is elérhetővé tették a megoldást.
A hitelt közvetítő pénzügyi vállalkozások maximum 4 százalékos marzsot alkalmazhatnak a kihelyezéskor, ám az eddigi tapasztalatok szerint a cégek 2-2,5 százalékos felárat tesznek rá a kölcsönre, s így a forrás 5 százalék körüli kamaton elérhető a vállalkozások számára. Forgóeszköz esetében 50, beruházás esetén 100 milliós a hitel maximum.
A pvrk kiegészítéseként elindítja az MFB a régiós hitelt is, amivel a határkörzetben lévő, de hazai cégek működését erősítenék, hogy az értékesítésüket a határon átnyúlóan is fejleszteni tudják. Itt döntően mikro cégek vannak célkeresztben, a hitel maximális összege ebben az esetben 50 millió forint lehet.
A klasszikus célok mellett itt megjelenik az akvizíciós felhasználás is, a cégek akár hazai, akár a határ túloldalán lévő cégek üzletrészének megvásárlására igényelhetnek kölcsönt. Az akvizíciós cél okán mód van euró-finanszírozást is kérni.
Az MFB emellett külön agrárhitelt is hirdet. Itt a vidékfejlesztési programban vissza nem térítendő támogatást elnyert vállalkozások vannak a célkeresztben.
Előzetesen azt tapasztalták, hogy az érintett vállalkozások bankjai vagy az elnyert EU-forrás előfinanszírozását, vagy a beruházás finanszírozását vállalták, ám a két kockázatot egyben csak ritkán.
Emellett a vidékfejlesztési programban elnyert pénzeknél az előlegfizetést fedezet állításhoz kötik, ami szintén nehézséget okozott a cégeknek. Az MFB ezen terméke azonban egyablakos – a beruházási hitelt és az a támogatás előlegfinanszyrozást egyben igényelheti és kapja meg a cég, a támogatás beérkezésekor az előfinanszírozást azonnal betörleszti, s onnantól már caak a beruházási rész ketyeg.
A terméket egyelőre csak a banktól közvetlenül lehet igényelni, kerete 100 milliárd forint. Első körben mezőgazdasági termékek minőségjavítását célzó, illetve borászati gépek, eszközök beszerzésére, illetve élelmiszer feldolgozó beruházásokra lehet igényelni.
A termék fix konstrukcióban 5 évre 2,9, 10 évre 3,6 százalékos induló kamaton érhető el, a változó kamatozásnál a 3 havi Bubor felett 5 évre 1,8 10 évre 2,1 százalék a kezdő kamatfelár.
Sipos-Tompa Levente a Világgazdaság kérdésére elmondta, tavaly 100 milliárdos keretösszeggel meghirdetett Versenyképességi hitelporgramjukban már országos szinten elérhető a cégutódlási hiteltermékük, amelyet a HiVentures tőkeprogramjával is összekapcsolták.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.