A külkereskedelmi többlet 535 millió euróval csökkent tavaly 2018 aktívumához képest, a teljes termékkereskedelem értéke 4985 millió euró volt – derült ki a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) jelentéséből. A többlet közel két számjegyű, mintegy 9,6 százalékos esése annak tudható be, hogy míg az import 4,8 százalékkal, addig az export mindössze 4 százalékkal emelkedett. Figyelmeztető jel, hogy a kivitel decemberben 0,8 százalékkal csökkent a behozatal 2,6 százalékos bővülése mellett, ennek megfelelően a tavalyi utolsó hónap többlete 247 millió euróval, 134 millió euróra esett az előző év azonos időszakához képest.
A termelési láncokon keresztül üthet be a koronavírus, ezzel számolni kell a következő időszakban
– mondta a Világgazdaságnak Tardos Gergely, az OTP Bank vezető elemzője.
A vírus miatti gyárleállások az első negyedéves kínai növekedésre mindenképpen rányomják a bélyegüket, de az egész éves dinamikát is számottevően befolyásolhatja a járvány. A szakértő hozzátette:
a kínai lassulás az európai GDP-növekedésre, így a magyar gazdaságra is kifejti majd a hatását.
Az Oxford Economics elemzése szerint az év első három hónapjában a korábban várt 6 százalék helyett kevesebb mint 4 százalékkal nőhet a kínai gazdaság. A prognózis rontása kifejezetten az ipar gyengélkedésének tulajdonítható. Emiatt az eurózóna gazdasága negyedéves alapon 0,3 százalék helyett mindössze 0,1 százalékkal bővülhet, de az április–júniusi időszakban már nem számolnak a koronavírus jelentős fékező hatásával.
A teljes cikket a Világgazdaság hétfői számában olvashatja!
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.