BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Négy százalék feletti dinamika várható

A koronavírus gazdasági lecsengése, illetve az ipari és építőipari termelés bővülési üteme határozhatja meg a GDP-növekedés szintjét az első negyedévben.

Négy százalék felett lehet a GDP-növekedési ütem az első negyedévben, azonban a tavalyi utolsó negyedév bázisa és a koronavírus hatása erősen befolyásolhatja a bővülés ütemét – mondta a Világgazdaságnak Virovácz Péter, az ING Bank vezető elemzője.

Ha 2019 utolsó három hónapjában a korábbiakhoz hasonlóan 5 százalék körül nőtt a bruttó hazai termék, az nagymértékben javíthat az idei első negyedév növekedésén.

Virovácz hozzátette:

a kínai holdújév miatti leállásokat megnyújthatja a koronavírus okán szünetelő termelés, ami az ellátási lánc további részén is gondokat okozhat, hatása viszont egyelőre megjósolhatatlan.

Az Európai Bizottság által közölt gazdasági hangulatindex (ESI) lényegesen alacsonyabb szintre mérséklődött tavaly decemberben a korábbi években megszokottnál, de a mutató még mindig konjunktúrát jelez. A beszerzésimenedzser-index (BMI) legutóbbi, 52,5 pontja szintén konjunktúrát jelez, igaz, jóval az elmúlt három év átlaga – 56,6 pont – alatti szinten áll.

Fotó: MTI – Kovács Tamás

A hangulatindexek alapján nem lehet előrejelzést adni, legfeljebb a trendjeik utalhatnak lassulásra, és előfordul, hogy az irányt sem találják el – figyelmeztetett Suppan Gergely, a Takarékbank vezető elemzője.

Az első amerikai–kínai kereskedelmi részmegállapodás és a brit parlamenti választások némileg enyhítették a bizonytalanságokat és a kockázatokat. A koronavírus hatására azonban ütést kaphat a légi közlekedés, a turizmus, valamint a kínai export és az ellátási láncok érintett szakaszai, ám a járvány elmúlásával gyorsan magukra találhatnak ezek az ágazatok – tette hozzá a szakértő.

A teljes cikket elolvashatják a Világgazdaság csütörtöki számában

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.