Nyolc éves mélypontra zuhant a gazdasági hangulatindex márciusban Németországban a berlini ZEW gazdaságkutató intézet felmérésének kedden publikált eredménye szerint. Az euróövezeti mutatók a 2008-as válsággal összemérhető mértékben romlottak márciusban.
Márciusra vonatkozóan mínusz 49,5 pontra, nyolc éve, 2011 decembere óta a legalacsonyabbra zuhant a ZEW németországi gazdasági hangulatindexe az előző havi 8,7 pontról.
A piac romlást várt ugyan, de lényegesen kisebb mértékűt. A konszenzus márciusra mínusz 26,4 pont volt elemzők körében.
A mutató esésének a márciusi mértéke a legnagyobb a felmérések 1991 decemberi kezdete óta.
A felmérésbe bevont gazdasági szakértők szerint az év első felében csökkenni fog a német bruttó hazai termék a koronavírus-járvány következményei miatt, az éves GDP-növekedést pedig egy százalékponttal fogja visszavetni az év eleji lassulás.
Az aktuális németországi helyzet megítélése szintén romlott a megkérdezett pénzügyi és gazdasági szakemberek körében. Az értékítéletüket számszerűsítő mutató mínusz 43,1 pontra csökkent az előző havi mínusz 15,7 pontról. A piac mínusz 30,0 pontot várt.
Az euróövezeti gazdasági hangulatindex is nagyot romlott, a mutató mínusz 49,5 pontra, 2011 decembere óta a legalacsonyabbra esett az előző havi plusz 10,4 pontról.
A romlás annak tükrében különösen súlyosnak tekinthető, hogy a piac javulást, plusz 35,4 pontot várt márciusra. Az aktuális helyzet megítélését tükröző mutató pedig 38,2 ponttal zuhant a februárihoz képest márciusban mínusz 48,5 pontra.
Az euróövezet esetében a gazdasági hangulatindex és az aktuális helyzet megítélését számszerűsítő mutató együttes romlásának márciusi mértékéhez hasonló nagyságrendű visszaesésre legutóbb 2008 őszén, a gazdasági-pénzügyi válság idején volt példa.
Peter Altmaier szövetségi gazdasági miniszter egy keddi televíziós interjúban elmondta,
nem érdemes arra számítani, hogy egyhamar lecseng a járvány és enyhülnek a gazdasági következmények.
A politikus az ntv hírtelevíziónak azt mondta, hogy május végéig biztosan eltart és rendkívüli gazdasági hatásokkal jár a koronavírus-járvány. Ezért most gazdaságpolitikai szempontból az a legfontosabb, hogy „gyors és gyakorlatias” döntések révén eljusson a likviditási támogatásokból, hitelekből és hitelgaranciákból álló támogatás a rászoruló vállalkozásokhoz. Kiemelte, hogy nincsenek hetek a segélyprogramok beindítására, napokon belül fel kell állítani a rendszert.
A szövetségi kormány a többi között egy felső összeghatár nélküli hitelprogrammal és az adófizetési kötelezettségek elhalasztásának az eddiginél szélesebb körű és gyorsabb engedélyezésével igyekszik stabilizálni a gazdaságot.
Számos tartomány is indít hasonló programokat.
Az első Bajorország, ahol a tartományi kormány keddi ülése után Hubert Aiwanger gazdasági miniszter bejelentette, hogy az egyéni vállalkozások és a kisvállalkozások egyetlen nyomtatvány kitöltésével és online beküldésével 5000 és 30 000 euró közötti azonnali támogatást kaphatnak fizetőképességük megőrzéséhez.
A kiskereskedelmi ágazat legfőbb szakmai szervezete, a német kereskedelmi szövetség (Handelsverband Deutschland – HDE) becslése szerint a nem élelmiszerek és háztartási szerek kiskereskedelmével foglalkozó cégek –
így például a textil- és a bútoráruházak vagy éppen a parfümériák – naponta 1,15 milliárd euró bevételkiesést szenvednek el, állandó költségeiket viszont folyamatosan fizetniük kell.
Amennyiben a csaknem teljes mértékű leállás két hónapnál hosszabb ideig tart, az ágazat nem éli túl a válságot – húzta alá Stefan Genth, a HDE ügyvezetője a Frankfurter Allgemeine Zeitung című lap keddi számában közölt összeállításban, hozzátéve, hogy „gyors és praktikus” állami segítségre van szükség.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.