A legidősebb ember, aki Magyar Állampapír Pluszt vásárolt, 1919 októberében született, a legidősebb MÁP Plusz-tulajdonos pedig 1917-ben – kezdte előadását Varga Mihály pénzügyminiszter a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara gazdasági évnyitóján, arra utalva, hogy minden korban érdemes gondolni a jövőre, és megtakarítani.
Kormányzati segítséget ígért a miniszterelnök a koronavírus miatt veszteségeket elszenvedő gazdasági szereplőknek.
A pénzügyminiszter a külső környezetet jellemezve elmondta, hogy a világgazdaság három nagy erőközpontja (az USA, Kína és az EU) között egy folyamatos erőeltolódás van.
A vásárlóerő-paritáson mért GDP-ben ugyan egyensúly tapasztalható, de az Egyesült Királyság kiválásával ebben is zsugorodás lesz. A gazdasági növekedést tekintve pedig az EU már most sereghajtó. A gazdaság helyett a kockázatok nőttek az EU-ban
– jellemezte a helyzetet Varga.
Az unió idei gazdasági növekedéséről szóló előrejelzések tavaly májusban még 1,4 százalékkal számoltak, most pedig 0,8 százalékról van szó. Ebben jelentős szerepet játszik a koronavírus várható negatív gazdasági hatása, illetve az európai politikai környezet.
Megemlítette azt is, hogy bár autóipari központként tekintünk Európára, de az elektomos és a hibrid modellek gyártásában Kína és az USA már lehagyta az uniót, okostelefonok gyártásában pedig Európa végképp lemaradt.
Az az instabilitás ugyanakkor, ami árad felénk, más környezetben találja a magyar gazdaságpolitikát, mint 2010-ben
– emelte ki Varga Mihály.
2030-ra az unió élvonalában lesz Magyarország – jelentette ki Matolcsy György jegybankelnök az MKIK Gazdasági évnyitó konferenciáján.
Előnyösebb a helyzet az akkorinál abban is, hogy a politika gyorsabban tud reagálni. Utóbbira példaként hozta fel a gazdaságpolitikai akciótervet.
Hogy ez az előny megmaradjon, dolgozni kell azon, hogy csökkenjen a magyar gazdaság külső sebezhetősége, legyen kisebb az államadósság és államháztartási hiány.
A fegyelmezett államháztartási politika következtében az államadósság jelentősen csökkent – most 66 százaléknál tartunk, de a cél, hogy ez 50 százalék alá menjen. Szintén cél a nullás költségvetés elérése.
Az elmúlt évek nagy eredménye, hogy 2016 óta a legmagasabb a gazdasági növekedés üteme, ilyen három év nem volt a magyar gazdaság történetében. A régióban Magyarországon a legnagyobb a működőtőke beáramlás a régióban – hangsúlyozta.
A hazai gazdaság helyzetének pozitív változását azzal is érzékeltette, hogy a V4-eken belül 2004-2009 között Magyarország volt a leglassabban növekvő ország, 2016-tól pedig az élre tört.
A munkanélküliség 2012 óta állt tartósan csökkenő pályára, és már alacsonyabb szinten áll, mint Ausztriában. Eközben emelkedik a beruházási ráta, évi 4-5 milliárd euró beáramlása pedig esélyt adna további növekedésre.
A pénzügyminiszter utalt arra, hogy a koronavírus gazdasági hatásaiban egyre borúsabbak a várakozások, és biztos, hogy erős, hosszútávú negatív gazdasági következményei lesznek. A leginkább érintett ágazatok első körben a vendéglátás, a turizmus, a légiközlekedés és a kereskedelem, de a negatív hatások mindenkit elérnek.
Rövidtávon ezért nagyon fontos a prevenció, de szerinte az egészségügyi intézmények felkészültek. A negatív hatások mérséklését szolgálja a gazdaságpolitikai mozgástér monetáris és fiskális lépésekkel történő bővítése, a versenyképesség növelése, valamint a hatéves bér- és adómegállapodás betartása.
Tíz sikeres esztendő után új kihívásokkal kell szembenéznie a magyar gazdaságnak – mondta a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.