Ahhoz, hogy az ágazat működése továbbra is biztosított legyen, és a bérviszonyok is igazodjanak a humán-egészségügyi szféra értékeihez, központi intézkedésekre van szükség a gyógyszertárak működtetése szempontjából – mondta Hankó Zoltán, a Magyar Gyógyszerészi Kamara (MGYK) elnöke. Becsléseik szerint célzottan
30 milliárd forintra lenne szükségük a patikáknak, ezen belül a kisebb forgalmúaknak 10-12 milliárdra.
A javaslataikat már benyújtották az Emberi Erőforrások Minisztériumához. A kéréseik között szerepel a régóta elmaradt árréskorrekció, a működési támogatás emelése, a generikus gyógyszerek ösztönzőrendszerének validálása, a szolgáltatási díjak és az ügyelet finanszírozásának változása is. Kiemelte, hogy az intézkedések ütemezésénél a nehéz helyzetben lévő patikákat kell elsőként támogatni.
A gyógyszertárak 2018-ban 672,5 milliárd forint belföldi forgalmat bonyolítottak le, egy évvel korábban hasonló volt az adat, akkor 671 milliárd forintot hagytak a patikákban a betegek
– derül ki a kamara lakossági gyógyszerellátással kapcsolatos gazdasági adataiból.
Sohajda Attila, az MGYK gazdasági munkabizottságának elnöke elmondta: egyre több gyógyszertár választja a kisvállalati adót (kiva). A 2315 gyógyszertárat működtető 1870 vállalkozásból 333 volt kivás 2018-ban, 73 patikát pedig egyéni vállalkozásként működtettek.
Összesen 440 olyan patika van, amelyet egy-egy vállalkozás második, harmadik vagy negyedik gyógyszertárként működtet. A veszteséges vállalkozások száma csökken, de a jövedelmezőségi különbség, mint a forgalmi adatokból kiderül, erőteljesen nő. Példaként említette, hogy a 12 millió forint alatti forgalmat lebonyolító vállalkozások 18 százaléka veszteséges, a 12–18 milliós forgalmú patikáknak pedig már csak a 10 százaléka.
A teljes cikket a Világgazdaság szerdai számában olvashatja
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.